Українське козацтво Миколаївщини

 
 

Українське козацтво Миколаївщини

цікава стаття про 1990-ті роки, шо тоді робилосяУкраїнське козацтво Миколаївщини

 2008-01-15 №2(2008 р)
 

Українське козацтво

Миколаївщини

Жовтень 1990 року. Україна переживає підйом козацького Руху від Карпат до Кримських гір, чернігівських лісів і донецьких степів. Цей Рух очолює національно-демократичний Народний Рух України, на чолі якого стоїть В.М. Чорновіл.

Завдяки В'ячеславу Максимовичу та національно свідомим нащадкам О. Сліпцю (м. Львів), А. Могилевичу (м. Миколаїв), Є. Петренку (м. Київ), отаману Потилиці (м. Донецьк) та багатьом іншим патріотам-українцям на день Покрови пресвятої Богородиці 14 жовтня у м. Переяславі-Хмельницькому на Київщині відбулася Велика Установча рада відродженого Українського козацтва, на якій були розглянуті та одностайно затверджені ключові питання Українського козацтва, а саме:

1. Одноголосно гетьманом Українського козацтва було обрано народного лідера В.М. Чорновола.

2. Затверджено Універсал про відродження на теренах усієї України Українського козацтва як історичної спадщини та буття українського народу.

3. Одноголосно було скасовано січневий 1654 р. військово-оборонний договір між Гетьманською Україною та Московщиною.

3. Було обрано козацьку генеральну старшину відповідно до козацького звичаєвого права.

Ця історична Велика рада Українського козацтва стала початком бурхливого підйому козацького патріотизму, української національної ідентичності, гордості за наше героїчне минуле і надії на не менш велике козацьке майбутнє у створенні на чолі з гетьманом України.

З проголошенням незалежності України 24 серпня 1991 року почали активно створюватися обласні організації Українського козацтва, які уже у 1993 році були у всіх 25 областях України.

Прийшов 1992 рік. 22 лютого цього року в Матвіївці у Будинку культури відбулася установча Велика рада Миколаївського осередку Українського козацтва.

На цій Великій раді були присутні 62 делегати - патріоти України. Організаторами цієї ради стали: Анатолій Могилевич, Валентин Сікора, Микола Горобченко, Олександр Капець, Федір Приходько, Йосип Криса, Василь Клочко, Іван Куц.

На Великій Раді розглядалися питання:

1. Про створення громадського об'єднання козаків Миколаївської області.

2. Вибори козацької старшини.

3. Затвердження Статуту організації.

4. Затвердження козацьких строїв та атрибутики.

В ході роботи Великої ради була створена козацька організація області під назвою "Буго-Чорноморський Кіш Українського козацтва", затверджено Статут БЧКУК, козацький кошовий прапор, печатка, козацькі однострої та була обрана козацька старшина (керівництво). Першими керівниками БЧКУК Миколаївської області були обрані:

Отаман - Анатолій Могилевич;

Суддя - Валентин Сікора;

Писар - Микола Білецький;

Скарбник - Володимир Саричев.

З цього моменту почалася активна виховна та агітаційна козацька робота серед шкіл м. Миколаєва та області, населення на різних зібраннях, зустрічах просто на вулицях міста, в селах області тощо.

Першими миколаївськими козаками, які стали делегатами першої Великої ради Українського козацтва у 1990 році, були: Анатолій Могилевич, Сергій Мексимов, Микола Горобченко, Олександр Карпець, Федір Приходько, Віктор Теглівець.

На Великій раді УК 13-14 жовтня 1992 року були присутні козаки уже Буго-Чорноморського Кошу УК Миколаївщини - офіційно створеного осередку: Анатолій Могилевич, Микола Діденко, Валентина Сікора, Микола Горобченко, Йосип Криса, Василь Клочко, Анатолій Терещук, Павло Майчур.

Ця козацька рада зібрала більше 2 000 козаків і була знаменита тим, що на ній гетьман УК В'ячеслав Чорновіл передавав булаву гетьману УК Володимиру Муляві (в той час заст. міністра оборони України), а козаків цієї Великої ради висвячував в Українське козацтво блаженійший митрополит Української автокефальної церкви Мстислав на Подолі в церкві Покрови (внук Симона Петлюра). Ці події закарбувалися у моїй пам'яті на все життя. В ті часи весь Київ говорив лише козацько-українською мовою, вітав козацтво як найщиріших патріотів.

А вже 1 листопада 1992 року у м. Миколаєві була скликана перша Велика рада Буго-Чорноморського Кошу УК, на якій було 50 делегатів від районів області. Запрошеними гостями були представники: від Адміністрації Президента України - О. Коваленко, від Народного Руху України - О. Малицький, від Республіканської партії - О. Гілякін, від Демократичної партії - В. Соляніков, від "Просвіти" - В. Спиця, від Спілки офіцерів України - В. Шевченко.

А після закінчення Великої ради БЧКУК усі делегати-козаки прийняли козацьку присягу у церкві Святого великомученика Пантелеймона, де були висвячені в козаки Владикою Миколаївським і Херсонським Варфоносієм.

Уже у вересні 1993 року був офіційно зареєстрований обласною юстицією Буго-Чорноморський Кіш Українського козацтва Миколаївської області.

Так відроджувалося Українське козацтво на теренах Миколаївщини.

Першими юридичними козацькими осередками у складі БЧКУК Миколаївської області стали:

1. Буго-Інгульський козацький курінь, м. Миколаїв (1995). Отаман Василь Клочко.

2. Синюхо-Бродський козацький курінь Первомайського району. Отаман Володимир Бацько (1994).

3. Громокліївський козацький курінь Баштанського району. Отаман Валентин Грищенко (1995).

Після 2000 року були створені:

1. Бугогардова паланка, м. Південноукраїнськ. Отаман Олександр Шира (2001).

2. Жовтневий курінь Жовтневого району. Отаман Володимир Юшко (2001).

3. Федорівський козацький курінь Новоодеського району. Отаман Василь Козьмин (2001).

4. Доманівський козацький курінь Доманівського району. Отаман Валентин Бура (2001).

5. Окремий козацький Костянтинівський курінь Арбузинського району. Отаман Леонід Шевченко (2004).

6. Братський козацький курінь Братського району. Отаман Олександр Соколов (2005).

7. Казанківський козацький курінь Казанківського району. Отаман Володимир Міздрюк (2001).

Загальна кількість козаків відповідно до поданих заяв з 1992 р. сягала до 2000 членів. Після проведеної у 2005-2006 роках перереєстрації чисельність козаків БЧ КУК налічує більше 600 членів. Усі інші козаки, які не пройшли перереєстрацію - це патріоти-українці, які за сприятливих громадсько-політичних умов для Українського козацтва повернуться до своїх козацьких куренів. Це багатий козацький резерв.

2000 рік для БЧ КУК став роком активізації роботи козацьких осередків на Миколаївщині.

(Далі буде).

Микола ДІденко,

писар Буго-Чорноморського

Кошу Українського козацтва

Миколаївської області

 

 

http://www.mnru.mk.ua/viewstory.php?sid=7631

 Создан 15 ноя 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
chornoshlychnyk@yandex.ru Locations of visitors to this page