Списки членів дружин Українського вільного козацтва окремих волостей та сіл Черкаського повіту.

 
 

Списки членів дружин Українського вільного козацтва окремих волостей та сіл Черкаського повіту.

А також списки загонів отаманів Мехводія Голика Залізняка та Пилипа Хмари



Документи

Черкаський повітовий комісар Тимчасового уряду

Списки членів дружин Українського вільного козацтва окремих волостей та сіл Черкаського повіту. Скарга Польського виконкому на Русі на незаконні обшуки і конфіскації Вільного козацтва в околицях Сміли Черкаського повіту.
Почато 11 вересня 1917 року. Закінчено 28 листопада 1917 року. На 49 аркушах.

Черкаському повітовому комісару лист від голови Жаботинської волосної управи та список Вільного козацтва Жаботинської волості Черкаського повіту.
Список вільних козаків с. Кумейки Шелепинської волості.
Заява Орловецькому сільському голові з проханням записати до Вільних козацьких дружин с. Орловець і список вільних козаків Орловця.
Список парубків та чоловіків, охочих поступити у Вільну козачу дружину села Ксаверова.
Список (вільних козаків) від с. Малої Смілянки.
Список Вільного козацтва с. Гречківки.
Спис Українського вільного козацтва на с. Василиці (українською мовою) та заява Черкаському повітовому комісару Огія Шендрика і козацької сотні Вільного козацтва Василицької сотні (Дахнівської волості).
Список Вільного козацтва села Калинівка Ротмістрівської волості Черкаського повіту.
Список Вільної козачої дружини села Петропавлівки Петропавлівської волості Черкаського повіту Київської губернії.
Список вільних козаків без зазначення населеного пункту.
Особовий список громадян Малі Бурти В'язівської волості Черкаського повіту, які виявили бажання записатися до Вільнокозацької дружини для захисту свого села.
Особовий список вільних козаків села Буди Орловецької волості Черкаського повіту.
Додатковий список вільних козаків Хлистунівської волості с. Хлистунівка.
Постанова засідання козаків Михайлівського куреня Шелепухинської волості Черкаського повіту на Київщині та список козаків Михайлівського куреня.
Список вільних козаків Черкаського повіту Київської губернії Ташлицької волосної управи с. Сердюківки.
Ковалівському сільському голові вільної козацької дружини села Ковалихи заява список Вільної козацької дружини села Ковалихи.
Українська партія соціал-революціонерів Вільного козацтва куреня Михайлівки.
Черкаському повітовому комісару заява балаклійського сотника Корнія Логвиновича Шатайла та поіменний список вільних козаків с. Балаклії Смілянської волості Черкаського повіту.
Черкаському повітовому голові заява керівника Вільної козацької дружини с. Плескачівка Жаботинської волості з проханням носити зброю, Черкаському повітовому голові Української партії с.-р. Вільної козачої дружини с. Плескачівка Жаботинської волості заява з проханням вписати до членів Вільної козацької дружини Черкаського повіту.
Список козаків села Тернівки Ташлицької волості Черкаського повіту Київської губернії.
Список громадян містечка Білозір'я, які записалися до Вільного козацтва.
Список козаків Флярківської сотні Вільного козацтва.
Список козаків села Диринковця і Ольховчика Черкаського повіту на Київщині.
Список українських козаків села Шелепухи Шелепухинської волості Черкаського повіту Київської губернії.
Посвідчення отамана с. Матусівки Зиновія Олексійовича Курінного.
Телеграма Черкаській повітовій земській управі про асигнацію коштів (Генеральним) секретаріатом на розвиток Вільного козацтва.
Скарга Польського виконавчого комітету на Русі на вільних козаків від 20 жовтня 1917 року.


Документ №1
Черкаському повітовому комісару лист від голови Жаботинської волосної управи та список Вільного козацтва
Жаботинської волості Черкаського повіту

Черкаському повітовому комісару
Волосна управа при цьому представляє на затвердження список згідних бути у дружинах Вільного козацтва у Жаботинській волості.
За волосного голову Семен Юрченко (підпис)
Секретар (підпис)
10 вересня 1917 р., №2520
Печатка МВС
Штамп Черкаського повітового комісара від 11 вересня 1917 року


Список Вільного козацтва Жаботинської волості Черкаського повіту

1. Микита Трохимович Николенко (Миколенко?).
2. Петро Давидович Задояний.
3. Тодось Степанович Бобошко.
4. Лук'ян Іванович Ярема.
5. Леонтій Васильович Ярема.
6. Іван Іванович Могилей.
7. Павло Павлович Ярема.
8. Євтихій Михайлович Плющ.
9. Степан Якович Шульга.
10. Микола Васильович Николенко (Миколенко?).
11. Сава Тимофійович Могилей.
12. Федір Андрійович Яценко.
13. Терентій Онисимович Іванченко.
14. Макар Олексійович Шамрай.
15. Мефодій Григорович Ткаченко.
16. Федот Терентійович Могилей (1900 р. н.; засуджено трійкою НКВС до розстрілу і розстріляно 23 квітня 1938 року. – Прим. Юрія Ляшка).
17. Олександр Павлович Могилей.
18. Лука Петрович Задояний.
19. Федір Степанович Шульга.
20. Семен Лукич Івашко.
21. Іван Петрович Могилей.
22. Марко Денисович Николенко (Миколенко?).
23. Тодось Васильович Посипайко.
24. Яків Степанович Яценко.
25. Яків Маркович Тарасенко.
26. Лазар Терентійович Николенко (Миколенко?).
27. Іван Демидович Дяченко.
28. Онисим Іванович Іванченко.
29. Іван Іванович Ярема.
30. Олександр Іванович Мартошенко.
31. Іван Іванович Мартошенко.
32. Юхим Михайлович Бобошко.
33. Антон Павлович Юрченко.
34. Тодось Іванович Джулай.
35. Федір Васильович Кириченко.
36. Іван Кононович Шульга.
37. Іван Якович Яценко.
38. Олексій Іванович Горобець.
39. Іван Макарович Казидуб.
40. Федір Герасимович Валах.
41. Оврам Петрович Валах.
42. Кирило Іванович Дяченко.
43. Пантелій Корнійович Дяченко.
44. Корній Харитонович Дяченко.
45. Яків Іванович Могилей.
46. Іван Антонович Могилей.
47. Йосип Вакулович Могилей.
48. Йосип Дмитрович Могилей.
49. Никифор Васильович Кириченко.
50. Іван Петрович Валах.


По селу Завадівка

1. Андрій Йосипович Бердник.
2. Сергій Семенович Ткаченко.
3. Яким Іванович Плужник.
4. Семен Петрович Клименко.
5. Григорій Митрофанович Солоденко.
6. Іван Ксенофонтович Почка.
7. Яків Павлович Ткаченко.
8. Іван Власович Кропива.
9. Іван Йовович Левченко.
10. Каленик Макарович Солоха.
11. Гаврило Кирилович Пічкур.
12. Михайло Антонович Ткаченко.
13. Гнат Васильович Почка.
14. Семен Вакулович Черненко.
15. Микола Савович Солоденко.
16. Роман Давидович Міщенко.
17. Кузьма Якович Левченко.
18. Іван Сидорович Громовий.
19. Федот Петрович Плужник.
20. Тодось Павлович Плужник.
21. Оврам Демидович Скічко.
22. Дем'ян Степанович Солоха.
23. Іван Варфоломійович Мартошенко.
24. Кирило Андрійович Бердник.
25. Іван Андрійович Бердник. (1878 р. н.; засуджено до 8 років таборів. – Прим. Ю. Ляшка).
26. Яків Михайлович Ткаченко.
27. Йов Андрійович Левченко.
28. Федот Павлович Білан.
29. Корній Павлович Плужник.
30. Захар Павлович Білан.
31. Семен Гордійович Плужник.
32. Семен Васильович Федоренко.
33. Данило Данилович Бердник.
34. Юхим Іванович Федоренко.
35. Сергій Давидович Медведенко.
36. Омелян Трохимович Олійник.
37. Герасим Леонтійович Ромашина.
38. Роман Степанович Почка.
39. Яків Степанович Почка.
40. Сава Гордійович Левченко.
41. Гнат Васильович Бобошко.
42. Филимон Григорович Савченко.
43. Федот Федорович Яценко.
44. Петро Іванович Юрченко.
45. Сила Григорович Солоденко.
46. Борис Григорович Солоденко.
47. Петро Максимович Солоденко.
48. Федір Іванович Федоренко.
49. Григорій Григорович Савченко.
50. Наум Миронович Федоренко.


По селу Флярківка (Жаботинської волості)

Див. "Список козаків Флярківської сотні Вільного козацтва (Жаботинської волості)".


По с. Плескачівка (Жаботинської волості)

1. Трохим Іванович Бондаренко.
2. Степан Андрійович Буркацький.
3. Іван Іванович Чекаль.
4. Арсен Іванович Чекаль.
5. Павло Терентійович Овчаренко.
6. Володимир Андрійович Цьома.
7. Михайло Матвійович Івахненко.
8. Яків Петрович Смовж.
9. Павло Кирилович Буркацький.
10. Іван Степанович Сліпченко.
11. Сергій Федорович Ковтун.
12. Терентій Матвійович Халаман.
13. Трохим Матвійович Халаман.
14. Марко Григорович Карпенко.
15. Григорій Євстафійович Больмат.
16. Василь Юхимович Підгірний.
17. Тодось Олексійович Смовж.
18. Іван Григорович Лесько.
19. Костянтин Федорович Жолобченко.
20. Яків Лукич Селецький.
21. Петро Олексійович Смовж.
22. Степан Іванович Голуб.
23. Степан Йовович Цьома.
24. Іван Пилипович Мачуський.
25. Гаврило Тимофійович Щербина.
26. Корній Данилович Больмат.
27. Михайло Корнійович Больмат.
28. Максим Никанорович Щербина.
29. Антон Максимович Щербина.
30. Максим Семенович Дудник.
31. Максим Ілліч Іванченко.
32. Сергій Самійлович Мачуський.
33. Павло Степанович Карпенко.
34. Петро Логвинович Бебик.
35. Никифор Васильович Барвінський.
36. Микита Никифорович Барвінський.
37. Степан Трохимович Цьома.
38. Степан Іванович Вакуленко.
39. Пилип Степанович Чудний.
40. Григорій Філонович Овчаренко.
41. Герасим Минович Шпак.
42. Олексій Ілліч Селецький.
43. Корній Йовович Цьома.

За Жаботинського волосного голову Семен Юрченко (підпис)
Секретар (підпис)

Переклад з російської мови.


Документ №2
Список вільних козаків селища Кумейки
Шелепухинської волості

1. Білик Микола Якимович, 39 р., хлібороб, сотник.
2. Яковець Федір Іванович, 58 р., хлібороб.
3. Іващенко Іван Кіндратович, 24 р., хлібороб.
4. Прокопенко Кость Васильович, 52 р., хлібороб.
5. Жик Роман Фірсович, 32 р., хлібороб.
6. Прокопенко Олександр Дмитрович, 55 р., хлібороб.
7. Гребенник Семен Єлисейович, 45 р., хлібороб.
8. Гребенник Іван Прокопович, 48 р., хлібороб.
9. Гребенник Степан Іванович, 52 р., осавул, п. сотника.
10. Гребенник Сергій Андрійович, 28 р., хлібороб.
11. Гребенник Давид Микитович, 40 р., хлібороб.
12. Гребенник Данило Давидович, 18 р., хлібороб.
13. Панченко Гнат Тарасович, 17 р., хлібороб.
14. Миколенко Пантелеймон Хомович, 34 р., хлібороб.
15. Прокопенко Карпо Ятренович, 40 р., хлібороб.
16. Білик Степан Павлович, 53 р., хлібороб.
17. Білик Дмитро Степанович, 17 р., хлібороб.
18. Панченко Порфир Олександрович, 43 р., хлібороб.
19. Кожушко Карпо Єрмолайович, 41 р., хлібороб.
20. Будка Максим Денисович, 21 р., хлібороб.
21. Нездолій Ананій Никифорович, 42 р., хлібороб.
22. Прокопенко Федір Кононович, 21 р., хлібороб.
23. Білик Омелян Степанович, 23 р., хлібороб.
24. Бідний Гнат Іванович, 18 р., хлібороб.
25. Яковець Яким Кузьмич, 18 р., хлібороб.
26. Іващенко Гаврило Васильович, 20 р., хлібороб.
27. Панченко Захар Миколайович, 27 р., хлібороб.
28. Панченко Опанас Яремович, 17 р., хлібороб.
29. Іващенко Антон Михайлович, 17 р., хлібороб.
30. Білик Михайло Михайлович, 17 р., хлібороб.
31. Білик Ілля Лукич, 25 р., хлібороб.
32. Чорний Данило Іванович, 16 р., хлібороб.
33. Яковець Марко Тодосович, 16 р., хлібороб.
34. Нездолій Захар Микитович, 16 р., хлібороб.
35. Кожушко Кузьма Титович, 52 р., хлібороб.
36. Голованенко Грицько Єрмолайович, 18 р., хлібороб.
37. Гребенник Іван Грицькович, 17 р., хлібороб.
38. Миколенко Лука Кузьмич, 16 р., хлібороб.
39. Прокопенко Михайло Костянтинович, 17 р., хлібороб.
40. Яковець Петро Романович, 17 р., хлібороб.
41. Білик Пилип Єфремович, 17 р., хлібороб.
42. Гребенник Іван Мокійович, 17 р., хлібороб.
43. Прокопенко Василь Кузьмич, 16 р., хлібороб.
44. Гребенник Юхим Каленикович , 17 р., хлібороб.
45. Чалий Василь Іванович, 18 р., хлібороб.
46. Івченко Архип Григорович, 17 р., хлібороб.
47. Білик Іван Юрійович, 16 р., хлібороб.
48. Прокопенко Семен Опанасович, 16 р., хлібороб.
49. Білик Іван Кузьмович (?), 18 р., хлібороб.

Переклад з російської мови.

Документ №3
Заява Орловецькому сільському голові з проханням записати до Вільних козацьких дружин с. Орловець
і список вільних козаків Орловця

Ми, що нижче підписалися, громадяни м. Орловця
1) Сидір Якимович Скорик,
2) Скорик Гордій Петрович, а за нього, неграмотного, розписався Антон Куринко,
3) Касян Петро,
4) Шаптала Сергій,
5) Романько (?),
6) Куринко Антон,
7) Коваленко Антон Олексійович, а за нього розписався Антон Якимович Куринко,
8) Будник Іван, а за нього, неграмотного, розписався В. Ночовний,
9) Корнило Ночовний,
10) Дмитро Панович, а за нього, неграмотного, розписався Петро Казеон,
11) Гнат Чорнобривець,
12) Федір Придарок,
13) Захар Федорець (?),
14) Володимир Храпик, а за нього розписався (неясно),
15) Андрій Овидько, а за нього розписався Р. Кабанець,
16) Л. Лебідь (?),
17) Денисенко Павло, а за нього, неграмотного, розписався (неясно),
18) Іван Зайченко (?),
19) Миниєнко (?) Іван,
20) Чорнобривець Давид,
21) Руденко Филимон, а за нього, неграмотного, розписався (неясно),
22) Михайло Олійник, а за нього, неграмотного, розписався Павло Дженджеренко,
23) Василь М. Трохимець,
24) Олексій Іванович Лавріненко,
25) Петро Васильович Третяк, а за нього, неграмотного, розписався Григорій Бочаров,
26) Терентій Данилович Курінний,
27) Іван Трохимович Різниченко,
28) Василь Боговик,
29) Іван Максимович Товстоп'ят, а за нього, неграмотного, розписався Григорій Бочаров,
30) Клим Якович Боговик, 47 років, а за нього, неграмотного, розписався Григорій Бочаров,
31) Семен Хорошун, а за нього, неграмотного, розписався Григорій Бочаров,
32) Прохор Юхимович Лисенко, 16 років,
33) Сила Іванович Белушенко,
34) Герасим Євдокимович Чорнобривець,
35) Олександр Коваль, 16 років,
36) Карпо Логвинович Федоряка, 17 років,
37) Карпо Логвинович Федоряка,
38) Іван (?) Кузьмович Зеленський,
39) Михайло Гаврилович Чепурний, 30 років, власноручно розписуюсь Михайло Чепурний,
40) Єпіфан Данилович (?) Шкоденко,
41) Оврам Єв. (?) Трофимець,
42) Іван Курінний,
43) Йосип Білоцерківський,
44) Тодось Трохименко,
45) Манолій (?) Григорович Хи…ченко,
46) Федот (?) Тимофійович Лисенко,
47) Петро Іванович Недвига,
48) Максим Іванович Силка, 44 р., за нього, неграмотного, розписався Григорій Бочаров,
49) Матвій Юхимович Скорик, 48 р., за нього, неграмотного, розписався Григорій Бочаров,
50) Опанас Іванович Духняк,
51) Федір Прокопович Хижняк,
52) Назар Мусійович Тихенко,
53) Андрій Трохимович Московин (?).

Заява
Просим Вас, Голово, вписати нас в книжку членів вільної козачої дружини села Орловець. Даємо слово чести і обіцянку, що будимо вірно та чесно служити народові і дбати тілько про лад та спокій у нашому селі та слухаться того наказу, який виробив повітовий комісаріат.
Наказ я читав 1917 року 30 вересня
Орловецький сільський голова.

Орловецький сільський голова Л. Ноженко (підпис)
Резолюція: "Записати в книгу козаків. 9/Х". Печатка Орловецького сільського голови. Печатка Черкаського повітового комісара від 6 жовтня 1917 року, №6096.

Мовні особливості заяви збережено
Список перекладено з російської.


Документ №4
Список парубків та чоловіків, охочих поступити
у Вільну козацьку дружину села Ксаверова

1. Тодось Семенович Гладиш.
2. Демид Оксентійович Кирпатий.
3. Яків Олексійович Міщенко.
4. Прокіп Семенович Нещадим.
5. Андрій Васильович Аркуша.
6. Кирило Степанович Передерій.
7. Павло Павлович Усенко.
8. Григорій Дмитрович Курявий (?).
9. Омелян Іванович Влащенко.
10. Леонтій Макарович Нещадим.
11. Сава Олексійович Раденко.

Ксаверівський сільський голова (підпис)
3 вересня 1917 року
Печатка Ксаверівського сільського голови
Штамп Черкаського повітового комісара від 5 листопада 1917 року
Примітка. Документ написано українською. Мовні помилки виправлено.


Документ №5
Список (вільних козаків) від Малої Смілянки
(рукою дописано: "Українська партія соціал-революціонерів")

1. Варфоломій Якимович Тищенко.
2. Іван Павлович Хильченко.
3. Степан Данилович Козубенко.
4. Никифор Романович Костюков.
5. Іван Петрович Кобець.
6. Никодим Федорович Чайченко.
7. Григорій Федорович Воркутенко.
8. Назар Степанович Котляренко.
9. Іван Андрійович Король.
10. Василь Опанасович Царинник.
11. Пилип Савович Пономаренко.
12. Микита Тимофійович Костенко.
13. Іван Кіндратович Панасенко.
14. Дмитро Петрович Пономаренко.
15. Іван Карпович Король.
16. Тодось Микитович Коваленко.
17. Наум Дмитрович Чорний.
18. Андрій Петрович Коваленко.
19. Микита Захарович Калашник.
20. Юхим Григорович Калашник.
21. Пилип Лукич Пономаренко.
22. Дмитро Мусійович Чорний 2-й.
23. Омелян Андрійович Котляренко.
24. Сава Микитович Хильченко.
25. Никін Гаврилович Трикоз.
26. Андрій Федорович Козубенко.
27. Іван Лукич Калашник.
28. Григорій Петрович Лазаренко.
29. Петро Кузьмович Давиденко.
30. Юхим Дмитрович Цимбал.
31. Костянтин Миколайович Чернов.
32. Микола Ілліч Ромаданов.
33. Іван Данилович Зюбенко.
34. Тарас Степанович Теребенька.
35. Йосип Іванович Харченко.
36. Павло Лукич Пономаренко.
37. Семен Пантелійович Трикоз.
38. Данило Потапович Синиця.
39. Артем Костянтинович Мікешин.
40. Артем Петрович Холоденко.
41. Ларіон Васильович Троценко.
42. Самійло Олександрович Давиденко.
43. Антон Якимович Тищенко.
44. Сергій Олександрович Панасенко.
45. Никін Трохимович Марченко.
46. Пилип Несторович Коваленко.
47. Федір Васильович Холоденко.
48. Яків Варфоломійович Козубенко.
49. Онуфрій Юхимович Синиця.
50. Хома Іванович Тищенко.
51. Григорій Борисович Баранник.
52. Денис Григорович Коваль.
53. Безкровний Олексій Іванович.
54. Тихін Андрійович Котиренко (?) – сотенний отаман.
Цей список складено правлінням і прочитаний на загальних зборах вільних козаків 3 вересня 1917 року, про що Яблунівська волосна управа засвідчує.
4 вересня 1917 року
Волосний голова (підпис)
Секретар (підпис)
Кругла печатка
Переклад з російської мови.
Документ №6
Список Вільного козацтва с. Гречківка
(рукою дописано: "Українська партія соціал-революціонерів")

1. Панас Митрофанович Романов.
2. Грищенко Кіндрат Яремович.
3. Панас Іванович Романов.
4. Гнатенко Юхим Гаврилович.
5. Пономаренко Мусій Ісайович.
6. Пономаренко Фадей Ісайович, сотенний отаман.
7. Пузик Петро Гордійович.
8. Свергун Тихін Петрович.
9. Дубовик Василь Петрович.
10. Дубовик Петро Петрович.
11. Матвієнко Євсен Петрович.
12. Кутовий Тихін Оксентович.
13. Грищенко Антон Якович.
14. Кіндратенко Максим Степанович.
15. Мищенко Корній Костянтинович.
16. Щербак Іван Трохимович.
17. Щербак Трохим Григорович.
18. Петченко Дмитро Харитонович.
19. Бондаренко Микита Антонович.
20. Скалозуб Іван Павлович.
21. Вакуленко Іван Петрович.
22. Пацюк Кирило Созонович.
23. Вакуленко Іван Дмитрович.
24. Бондаренко Гаврило Юхимович.
25. Хильченко Семен Лук'янович.
26. Грищенко Володимир Іванович.
27. Хоменко Павло Іванович.
28. Хоменко Матвій Іванович.
29. Галайко Степан Романович.
30. Пантась Дмитро Романович.
31. Каландирець Георгій Максимович.
32. Теребенька Кіндрат Петрович.
33. Теребенька Василь Петрович.
34. Андреєв Макар Архипович.
35. Нетупський Аполлінарій Вікторович.
36. Білаш Андрій Гордійович.
37. Левенець Степан Іванович, чотовий отаман.
38. Дуничевський Мефодій Павлович.
39. Пантась Оксент.
40. Пискун Олексій.
41. Тищенко Іван Васильович.
42. Бойко Семен Дем'янович.
43. Зеленко (?) Іван Михайлович.
44. Яременко Андрій Васильович.
45. Капинос Сергій Іванович.
46. Капинос Тимофій Іванович.
47. Капинос Тимофій Сергійович.
48. Душенко Никифор Григорович.
49. Шлапак Максим Іванович.
50. Липовченко Андрій Леонтійович.
51. Богацький Карпо Семенович.
52. Богацький Андрій Семенович.
53. Хоменко Яків Кирилович.
54. Вдовенко Яків Кирилович.
55. Дирда Олександр Іванович.
56. Довженко Степан Якович.
57. Гавриленко Миколай Петрович.
58. Кіндратенко Олексій Євстратович.
59. Мазуренко Григорій Лукич.
60. Письменний Георгій Іванович.
61. Никифоренко Федот Мефодійович.
62. Кикиндер Антон Андрійович.
63. Письменний Георгій Іванович.
64. Кутовий Степан Пилипович.
65. Корчомаха Михайло Гнатович.
66. Пономаренко Іван Петрович.
67. Карпенко Кузьма Олександрович.
68. Хильченко Тодось Леонтійович, чотовий отаман.
69. Хильченко Семен Тодосьович.
70. Хильченко Павло Никифорович.
71. Гречаний Василь Никифорович.
72. Парамей Мефодій Кирилович.
73. Гречаний Прохор Олександрович.
74. Геращенко Іван Васильович.
75. Дишляченко Мефодій Федотович.
76. Грищенко Михайло Кирилович.
77. Завгородній Семен Лук'янович.
78. Кутовий Давид Леонтійович.
79. Кутовий Лаврентій Леонтійович.
80. Орел Георгій Гнатович.
81. Кутовий Кузьма Володимирович.
82. Богацький Федот Дмитрович.
83. Сафроненко Іван Олексійович.
84. Кутовий Пилип Оксентійович.
85. Кутовий Терентій Васильович.
86. Бражник Кирило Семенович.
87. Кутовий Василь Терентійович.
88. Коваленко Архип Сергійович.
89. Гладкий Матвій Вакулович.
90. Хоменко Матвій Опанасович.
91. Гавриленко Зиновій Гаврилович.
92. Хильченко Іван Артемович.
93. Рикайло Павло Кирилович.
94. Безкровний Ілля Іванович.
95. Герасименко Євтихій Макарович.
96. Завгородній Петро Спиридонович.
97. Богацький Іван Гнатович.
98. Парамей Іван Кирилович, чотовий отаман.
99. Пономаренко Петро Андрійович.
100. Кутовий Леонтій Стахович.
101. Шлапак Михайло Якимович.
102. Богацький Михайло Гнатович.
103. Шевченко-Мазуренко Петро Петрович.
104. Хоменко Опанас Гаврилович.
105. Давиденко Гнат Григорович.
106. Орел Василь Трохимович.
107. Бондаренко Віктор Пантелійович.
108. Вдовенко Гордій Гнатович.
109. Нейка (?) Петро Митрофанович.
110. Безкровний Олексій Іванович.

Цей список складено правлінням і прочитано на загальних зборах вільних козаків 3 вересня 1917 року, що Яблунівська волосна управа засвідчила.
4 вересня 1917 року
Волосний голова (підпис)
Секретар (підпис)
Кругла печатка правління

Переклад з російської мови.





Документ №7
Спис Українського вільного козацтва на с. Василиці та заява Черкаському повітовому комісару
Огія Шендрика і козацької сотні
Вільного козацтва Василицької сотні (Дахнівської волості)

Спис Українського вільного козацтва на с. Василиці Дахнівської волості Черкаського повіту Київської губернії

1. Шендрик Огій Михайлович, 36 р., відставний.
2. Іванов Павло Хведорович, 17 р., молодий.
3. Драник Грицько Микитович, 22 р., грамотний.
4. Олішевський Антон Іванович, 21 р., чиста відставка, грамотний.
5. Вовченко Хома Филимонович, 24 р., одн. до 6 жовтня, грамотний.
6. Патлань Сила Матвійович, 24 р., чиста відставка, грамотний.
7. Патлань Савка Пантелеймонович, 36 р., одн. до позви, грамотний.
8. Кучирський Степан Грицькович, 55 р., старий, грамотний.
9. Гонтар Іван Назарович, 47 р., старий, неграмотний.
10. Остапенко Юхим Антонович, 46 р., старий, грамотний.
11. Патлань Євген Васильович, 50 р., старий, грамотний.
12. Чемерис Грицько Тимофійович, 18 р., молодий, грамотний.
13. Стрижак Хтодось Феофанович, 17 р. молодий, грамотний.
14. Чемерис Павло Лаврінович, 16 р., молодий, грамотний.
15. Чемерис Петро Микитович, 18 р., молодий, грамотний.
16. Судденко Андрій Федотович, 18 р., молодий, неграмотний.
17. Драник Максим Макарович, 18 р., молодий, грамотний.
18. Олішевський Михайло Якимович, 16 р., молодий, грамотний.
19. Патлань Павло Євгенович, 18 р., молодий, грамотний.
20. Патлань Олексій Євгенович, 16 р., молодий, грамотний.
21. Кулішевський Данило Семенович, 16 р., молодий, грамотний.
22. Яценко Петро Євгенович, 18 р., молодий, грамотний.
23. Яценко Хтодось Автономович, 18 р., молодий, грамотний.
24. Боркун Іван Іванович, 17 р., молодий, грамотний.
25. Сотченко Михайло Васильович, 18 р., молодий, грамотний.
26. Патлань Дмитро Арсенович, 18 р., молодий, грамотний.
27. Патлань Борис Дем'янович, 18 р., молодий, грамотний.
28. Патлань Олексій Гервасійович, 17 р., молодий, грамотний.
29. Шендрик Іван Левонтійович, 18 р., молодий, неграмотний.
30. Чиринака Олексій Денисович, 17 р., молодий, грамотний.
31. Бровченко Микола Данилович, 17 р., молодий, грамотний.
32. Мізін Олексій Матвійович, 17 р., молодий, грамотний.
33. Чемерис Павло Іванович, 18 р., молодий, грамотний.
34. Чемерис Павло Хведорович, 16 р., молодий, неграмотний.
35. Мізін Іван Тимофійович, 18 р., молодий, грамотний.
36. Набачній Гаврило Васильович, 16 р., молодий, неграмотний.
37. Чемерис Ладимир Тодосович, 17 р., молодий, грамотний.
38. Швед Іван Васильович, 17 р., молодий, грамотний.
39. Остапенко Панас Климович (?), 16 р., молодий, грамотний.
40. Кислишко Хтодось Устимович, 17 р., молодий, грамотний.
41. Онищенко Олімпій Овсійович, 18 р., молодий, грамотний.
42. Коваль Хведір Миколайович, 18 р., молодий, грамотний.
43. Гонтар Микита Якович, 17 р., молодий, грамотний.
44. Гонтар Яків Іванович, 17 р., молодий, грамотний
45. Чемерис Семен Якович, 16 р., молодий, грамотний.
46. Сидоренко Андрій Трохимович, 16 р., молодий, неграмотний.
47. Чемерис Зиновій Онисьович, 16 р., молодий, грамотний.
48. Чемерис Олександр Ничипорович, 19 р., чиста відставка, грамотний.
49. Мізін Хведір Матвійович, 19 р., чиста відставка, грамотний.
50. Чемерис Павло Якович, 19 р., одпущ. до позви, грамотний.
51. Мізін Прохор Макарович, 19 р., одп. до 31 січня 1918 р., грамотний.
52. Ольшевський Іван Іванович, 16 р., грамотний.
53. Судуєнко Олександр Хведорович, 16 р., молодий, грамотний.
54. Яценко Петро Васильович, 16 р., молодий, грамотний.
55. Чемерис Гаврило Іванович, 16 р., молодий, грамотний.
56. Яценко Гаврило Семенович, 16 р., молодий, грамотний.
57. Яценко Василь Олексійович, 49 р., стар., грамотний,
що підписали і печаткою Ради підтвердили.
12 вересня 1917 року, №285.
Штамп Василицької сільської ради Черкаського повіту Київської губернії від 12 вересня 1917 р. (№285) і печатка Василицької сільської ради.


Черкаському повітовому комісару
од Васелицкого сотника Аггея Шендрика
и козачоі сотни Вильного козацтва

Заява

Благаюче просимо Вас вжити всих заходив – як найскорше даты нам змогу озброиты и достати сидла та инше, що потрибне козацтву на самперед.
Ваша видозва у нас получена, але з нас нихто не може буты на зьизди в м-ку Смила и приняти участия в паради, мы не хочемо, щоби з нас сміялыся люди. Козаки повинни буты не ордою, а дисними козаками, вдягнеными, озброєнимы, (ознайомленими) з усією боёвою справою, нам потрібно, щоб наявна Рада Українська прислала прапора и був затвердженый нами козак, обибраний про миж нас сотник Аггій Михайлив Шендрик як отповидальний за все перед сотнею и населенням, беруче на себе керування по згоди з нами у всих справах козачого нашого життя.
По згоди с Козачою Радою одсилаемо Вам Спис муштровоі сотни и прохаемо достать нам Статут и, як можно, то начать озброювати. Рада на перве повинна дати кошти на утримування коней и фуражу, а также даты крам на одяг за наши гроши и смушки на шапки и (на) обув кожу и витяжки. В цей тяжкий час не можемо начати козацтвови статы на ноги як потрібно, бо мы ще не маемо ни земли, ни лугу, окрим хати и баткив та материв, котрим робимо за хлиб.
Просимо Вас додаты про наше становище Неньці Ради.
Правдивість Сего затвержуеця підписами и печаткою сельськой Рады и козаками.
Керивн. Козацьк. сотни и Председатель Сельскаго Комитета А. Шендрик (підпис), Секретар (підпис).

24 вересня 1917 року, №320
Штамп Василицької сільської ради Черкаського повіту Київської губернії від 24 вересня 1917 р. (№320) і печатка Василицької сільської ради
Печатка Черкаського повітового комісара від 28 вересня 1917 року, №5932
Резолюція: "Записати в книгу. 30/IX".

Мовні особливості заяви збережено, список в основному приведено до сучасних норм української мови.


Документ №8
Список Вільного козацтва села Калинівки
Ротмистрівської волості Черкаського повіту

1. Трохим Іванович Очеретяний.
2. Микита Євтихійович Осадчий.
3. Микита Максимович Курявий.
4. Григорій Андрійович Попович.
5. Яків Дмитрович Олексієнко.
6. Сергій Матвійович Курявий.
7. Гнат Максимович Рябовол.
8. Іван Кузьмич Коренко.
9. Іван Гаврилович Курявий.
10. Іван Васильович Нестеренко.
11. Опанас Дмитрович Чміль.
12. Микола незаконнонароджений Рябовол.
13. Мусій Кузьмович Осадчий.
14. Семен Мусійович Заварський.
15. Степан Мусійович Заварський.
16. Хома Сильвестрович Бандурка.
17. Микола Денисович Керекеза.
18. Петро Якович Яблунівський.
19. Іван Мусійович Клименко.
20. Осип Пилипович Чміль.
21. Олександр Якович Нестеренко.
22. Єгор (?) Макарович Осадчий.
23. Тимофій Григорович Шпак.
24. Матвій Мойсейович Осадчий.
25. Антон Денисович Керекеза.
26. Іван Степанович Олексієнко.
27. Іван Федорович Писанка.
28. Трохим Гаврилович Курявий.
29. Василь Петрович Лінивий.
30. Семен Михайлович Шпак.
31. Іван Миколайович Шпак.
32. Петро Георгійович Поліщук.
33. Азор Трифонович Чміль.
34. Сильвестр Терентійович Клименко.
35. Карпо Охрімович Клименко.

Засвідчуємо, що тридцять п'ять чоловік, які названі вище, побажали записатися до Вільного козацтва і прийняти всю охорону свого села. Просимо Черкаського повітового комісара видати всім названим особам зброю.
Резолюція: "Зареєструвати". Печатка Черкаського повітового комісара, №6270.

Переклад з російської мови.


Документ №9
Список Вільної козацької дружини
села Петропавлівки Петропавлівської волості
Черкаського повіту Київської губернії

1. Марченко Юхим Кіндратович, 36 р.
2. Бур'ян Пилип Семенович, 18 р.
3. Зозуля Григорій Никифорович. 17 р.
4. Засунько Прокіп Юхимович, 17 р.
5. Горовенко Іван Платонович, 17 р.
6. Туша Онисим Дем'янович, 17 р.
7. Заболотний Павло Минович, 17 р.
8. Гнилобок Яким Петрович, 18 р.
9. Заболотний Йосип Несторович, 17 р.
10. Тригуб Сава Іванович, 17 р.
11. Чуєнко Іван Михайлович, 18 р.
12. Заболотний Лавро Минович, 22 р.
13. Царенко Іван Герасимович, 16 р.
14. Бур'ян Денис Пантелеймонович, 38 р.
15. Єрес Іван Устинович, 18 р.
16. Ковтун Іван Опанасович, 20 р.
17. Маляренко Михайло Денисович, 18 р.
18. Хамаза Євген Минович, 31 р.
19. Сокур Гаврило Пилипович, 22 р.
20. Чуєнко Іван Петрович, 19 р.
21. Ковтун Михайло Опанасович, 32 р.
22. Заболотний Іван Сисойович, 35 р.
23. Целуйко Федір Оксентович, 21 р.
24. Табунець Петро Якович, 41 р.
25. Багач Тимофій Онуфрійович, 34 р.
26. Курінний Мусій Павлович, 38 р.
27. Негрун Яків Якович, 34 р.
28. Безпалий Яків Володимирович, 27 р.
29. Лященко Яків Петрович, 42 р.
30. Ткаченко Яким Корнійович, 26 р.
31. Бондар Тодось Сергійович, 25 р.
32. Поліщук Юхим Володимирович, 17 р.
33. Гончар Терентій Харитонович, 18 р.
34. Багач Пилип Костянтинович, 22 р.

Голова Петропавлівської волосної управи (підпис)
Секретар (підпис)
Черкаському повітовому комісаріату. З копією списку Вільної козачої дружини с. Петропавлівки для видачі зброї за числом таких.
Начальник міліції 3-ї дільниці (підпис)
Секретар (підпис)
Резолюція на рукописному варіанті списку: "До памяти. Позаяк вільне козацтво по де якіх містах само робить бешкети, видавати ружья треба підождати. №6518. 24.XII, 36518" (підпис). Печатка за №7643.

Переклад з російської мови.
Мовні особливості резолюції збережено.
Примітка. Є ще список тих самих членів Вільної козацької дружини с. Петропавлівки, надрукований на друкарській машинці.


Документ №10
Список вільних козаків
без зазначення населеного пункту

1. Бойко Петро Прокопович, 42 р.
2. Чмих Трохим Кононович, 23 р.
3. Білик Созон Михайлович, 49 р.
4. Гребенник Семен Іванович, 49 р.
5. Миковенко (Миколенко?) Кузьма Іванович, 49 р.
6. Панченко Карпо Васильович, 35 р.
7. Левицький Павло Й… (?), 22 р.
8. Білик Прокіп Юхимович (?), 16 р.
9. Кріт Кузьма (?) Митрофанович, 16 р.
10. Білик Іван Юхимович, 16 р.
11. Максименко Олександр Ав., 16 р.
12. Нездолій Федір (?) Андрійович, 17 р.
13. Нездолій Семен Сергійович (?), 41 р.
14. Будко Яків Семенович, 21 р.
15. Чорний (?) Петро Семенович, 18 р.
16. Нездолій Василь, 21 р.
17. Прокопенко Андрій Володимирович, 18 р.
18. Гребенник Андрій Михайлович, 18 р.
19. Нездолій Лука Мусійович, 16 р.
20. Голованенко Омелян Семенович, 16 р.
21. Фредамич (?) Ісай Аврумович, 16 р.
22. Маєвський Богдан Якович, 34 р.
23. Маєвський Іван Богданович, 17 р.
24. Прокопенко Макар Климович, 16 р.
25. Білик Ничипір Кононович (?), 49 р.
26. Білик Іван Ничипорович, 17 р.
27. Білик Микола Юрійович, 17 р.
28. Білик Яків… (неясно), 48 р.
29. Панченко Охрім Маркович, 46 р.
30. Білик Клим Юхимович, 45 р.
31. Лянчнер Іван Іванович, 19 р.
32. Бренер (?) Іван Костянтинович, 18 р.
33. Босшеський (?) Яків Кіндратович, 42 р.

Переклад з російської мови.



Документ №11
Поіменний список громадян М. Бурти В'язовської волості
Черкаського повіту Київської губернії, які виявили бажання записатися у Вільнокозацьку дружину для захисту свого села

1. Дмитро Васильович Голуб, 32 р., кінний, непідсудний.
2. Тиміш Титович Левурда, 29 р., кінний, непідсудний.
3. Мусій Федотович Олійник, 40 р., кінний, непідсудний.
4. Кузьма Федорович Куцокінь, 35 р., кінний, непідсудний.
5. Кіндрат Іванович Голуб, 48 р., кінний, непідсудний.
6. Лука Єрофійович Перекотій, 45 р., кінний, непідсудний.
7. Павло Іванович Ставнивий, 39 р., кінний, непідсудний.
8. Харитін Костянтинович Ситник, 36 р., кінний, непідсудний.
9. Яким Васильович Білан, 35 р., кінний, непідсудний.
10. Йов Леонтійович Ставнивий, 30 р., кінний, непідсудний.
11. Олексій Іванович Сукоренко, 31 р., кінний, непідсудний.
12. Трохим Євтихійович Ситник, 28 р., кінний, непідсудний.
13. Кузьма Улянович Круподеря, 50 р., кінний, непідсудний.
14. Олександр Сильвестрович Сарапин, 49 р., кінний, непідсудний.
15. Василь Іванович Сарапин, 52 р., кінний, непідсудний.
16. Петро Іванович Сарапин, 50 р., кінний, непідсудний.
17. Гнат Трохимович Ситник, 52 р., кінний, непідсудний.
18. Карпо Лук'янович Ставнивий, 45 р., кінний, непідсудний.
19. Костянтин Михайлович Шпильовий, 49 р., кінний, непідсудний.
20. Семен Петрович Коробай, 58 р., кінний, непідсудний.
21. Артем Минович Дорошенко, 35 р., кінний, непідсудний.
22. Денис Кононович Нечитайло, 36 р., піший.
23. Віктор Васильович Мамчур, 34 р., піший.
24. Семен Демидович Нянька, 29 р., піший.
25. Юхим Михайлович Волошин, 30 р., кінний, непідсудний.
26. Павло Кузьмович Олійник, 26 р., кінний, непідсудний.
27. Яків Тарасович …няк (?), 28 р., кінний, непідсудний.
28. Павло Титович Левурда, 24 (27?), кінний, непідсудний.

Голова Буртянської сільської ради Олексій Нечитайло
17 листопада 1917 року
Печатка Буртянської сільської продовольчої комісії
Печатка Черкаського повітового комісара від 2 листопада 1921 року

Примітка. Тут і далі читати: несудимий.

Переклад з російської мови.


Документ№12
Поіменний список вільних козаків села Буда
Орловецької волості
Черкаського повіту Київської губернії

1. Панас Ілліч Полтавченко.
2. Дмитро Пилипович Коваль.
3. Іван Григорович Артеменко.
4. Ларіон Сидорович Коваль.
5. Іван Йосипович Коваль.
6. Максим Кузьмович Рябовол.
7. Прокіп Юхимович Коваль.
8. Степан Якович Тарасенко.
9. Василь Олексійович Артеменко.
10. Артем Артемович (?) Бондар.
11. Федь Дмитрович Стоцький.
12. Пилип Костянтинович Білуха.
13. Павло Федотович Артеменко.
14. Іван Артемович Бондар.
15. Сава Михайлович Артеменко.
16. Юхим Фалійович Савченко.
17. Пилип Григорович Руденко.
18. Клим Іванович Буйко.
19. Федот Іванович Демиденко.
20. Михайло Цисунович (?) Шастун.
21. Семен Іванович Павленко.
22. Андрій Олександрович Сіренко.
23. Павло Семенович Гончар 1-й.
24. Олександр Іванович Махієнко.
25. Павло Семенович Гончар 2-й.
26. Роман (?) Власович Грушевий.
27. Дмитро Якович Погрібний.
28. Олександр Іванович Баюк (Беюк?).
29. Яків Андрійович Стоцький.
30. Іван Тарасович Гончар.
31. Нериїй (Юрій?) Федорович Трендея (?).
32. Григорій Семенович Швачка.
33. Семен Артемович Нерослий.
34. Никифор Трохимович Савченко.
35. Сава Артемович Нерослий.
36. Яків Григорович Погрібний.
37. Клим Кузьмович Захарченко.
38. Степан Андрійович Артеменко.
39. Федь Іванович Римський.
40. Олексій Євстафійович Тарасенко.
41. Яків Іванович Содулевський.
42. Сидір Антонович Кирнос.
43. Пилип Тимофійович Мазовецький.
44. Григорій Прокопович Найденко.
45. Бернар (?) Варфоломійович Ковтун.
46. Юхим Варфоломійович Ковтун.
47. Михайло Еразмович Жуковський (?).
48. Андрій Гаврилович Коротенко.
49. Павло… (неясно) Шаповський.
50. Іво Дем'янович Демиденко.

Цим засвідчується казенною печаткою Буди
Сільський голова Костянтин Білуха
Секретар (підпис)
Печатка сільського голови Буди-Орловецької
Резолюція: "До розгляду. 16 листопада".

Переклад з російської мови.


Документ №13
Додатковий список вільних козаків
Хлистунівської волості с. Хлистунівці.
Упорядковано 13 листопада 1917 р.

1/39. Гаврило Германович Одокієнко, 17 р.
2/40. Левко Овер'янович Одокієнко, 17 р.
3/41. Іван Юхимович Піддубний, 32 р.
4/42. Архип Макарович Пастернак, 16 р.
5/43. Василь Петрович Старик, 19 р.
6/44. Кузьма Михайлович Хамаза, 16 р.
7/45. Йов Антонович Мороз, 17 р.
8/46. Кирило Павлович Кривошия, 18 р.
9/47. Семен Іванович Старик, 18 р.
10/48. Семен Васильович Вигинний, 18 р.
11/49. Іван Наумович Старик, 38 р.
12/50. Єлисей Йовович Приходько, 27 р.
13/51. Іван Євдокимович Бугаєв, 35 р.
14/52. Фока Євдокимович Бугаєв, 34 р.
15/53. Іван Захарович Зисковий, 46 р.
16/54. Арон Ауаідович Добронський, 43 р.
17/55. Назар Васильович Бідний, 19 р.
18/56. Антип Пилипович Бідний, 17 р.
19/57. Андрій Олексійович Бугаєв, 45 р.
20/58. Омелько (?) Лаврінович Старик, 18 р.
21/59. Михайло Іванович Лавренко, 37 р.
22/60. Василь Онисимович Онопрієнко, 35 р.
23/61. Олекса Олексійович Пастернак, 39 р.

Вірно: Хлистунівський волосний голова Ради: Пистун
Список цей у доповнення до представленого від 9 вересня 1917 року подано Черкаському повітовому комісару 13 листопада 1917 року.
Хлистунівський волосний голова Ради Пистун
Секретар (підпис)
Резолюція: "В реєстр записати. 20/ХI".

Переклад з російської мови.


Документ №14
Постанова засідання козаків Михайлівського куреня Шелепухинської волості Черкаського повіту на Київщині та список козаків Михайлівського куреня

Список козаків Михайлівського куреня

1. Ткач Никін Никифорович, 37 р., хлібороб, отаман.
2. Ткач Йосип Євтимович, 23 р., хлібороб, товариш (отамана).
3. Терещенко Хома Трохимович, 33 р., хлібороб, писар.
4. Тертиця Юда Іванович, 20 р., кравець, скарбник.
5. Бондарець Матвій Ілліч, 47 р., хлібороб.
6. Пархоменко Петро Іванович, 25 р., хлібороб.
7. Бондарець Дмитро Ілліч, 42 р., хлібороб.
8. Тертиця Гнат Йосипович, 29 р., хлібороб.
9. Бондарець Марко Дмитрович, 17 р., хлібороб.
10. Тертиця Семен Степанович, 50 р., хлібороб.
11. Бондарець Андрій Матвійович, 18 р., хлібороб.
12. Терещенко Артем Трохимович, 21 р., хлібороб.
13. Ткач Максим Никифорович, 47 р., хлібороб.
14. Пархоменко Леонтій Іванович, 17 р., хлібороб.
15. Ткач Василь Максимович, 20 р., хлібороб.
16. Сліпець Павло Федорович, 17 р., хлібороб.
17. Тертиця Марко Микитович, 18 р., хлібороб.
18. Ткач Овдій Овер'янович, 31 р., хлібороб.
19. Іванченко Андрій Ананійович, 34 р., хлібороб.
20. Шпаковський Сергій Пилипович, 33 р., хлібороб.
21. Петрушенко Дормедонт, 49 р., хлібороб.
22. Ткач Яким Семенович, 35 р., хлібороб.
23. Бондарець Андрій Самійлович, 39 р., хлібороб.
24. Жорновий Максим Овсійович, 25 р., хлібороб.
25. Маринченко Роман Іванович, 38 р., хлібороб.
26. Нездолій Прохор Петрович, 25 р., хлібороб.
27. Маринченко Панас Григорович, 23 р., хлібороб.
28. Нездолій Трохим Корнійович, 20 р., хлібороб.
29. Дорошенко Микола Олександрович, 19 р., хлібороб.
30. Тертиця Тарас Григорович, 27 р., хлібороб.
31. Хижняк Панас Минович, 24 р., хлібороб.
32. Пархоменко Петро Маркович, 18 р., хлібороб.
33. Бондарець Костянтин Матвійович, 16 р., хлібороб.
34. Сліпець Григорій Петрович, 17 р., хлібороб.
35. Тертиця Василь Михайлович, 16 р., хлібороб.
36. Орел Захар Хомович, 17 р., хлібороб.
37. Бондарець Овсій Созонович, 16 р., хлібороб.
38. Орел Василь Кузьмович, 17 р., швець.
39. Тертиця Ардей (Ордій?) Карпович, 17 р., хлібороб.
40. Лизогуб Макар Іванович, 17 р., хлібороб.
41. Лизогуб Полікарп Кузьмич, 17 р., хлібороб.
42. Москаленко Гнат Артемович, 17 р., хлібороб.
43. Мироненко Пантелій Іванович, 18 р., хлібороб.
44. Пархоменко Ісак Христонович (Христофорович?), 48 р., хлібороб.
45. Бондарець Созон Ілліч, 45 р., хлібороб.
46. Тертиця Євтихій Семенович, 16 р., хлібороб.
47. Ткач Трохим Григорович, 22 р., хлібороб.
48. Дорошенко Антон Павлович, 20 р., хлібороб.
49. Орел Микита Хомич, 21 р., швець.
50. Орел Хома Васильович, 45 р., хлібороб.
51. Пархоменко Гаврило Каленикович, 17 р., хлібороб.
52. Жорновий Мина Овсійович, 23 р., хлібороб.
53. Шкляр Леонтій Павлович, 16 р., хлібороб.
54. Тертиця Нифонт Антонович, 30 р., хлібороб.
55. Дорошенко Йов Миколайович, 28 р., хлібороб.
56. Лизогуб Пилип Гаврилович, 17 р., хлібороб.
57. Бондарець Іван Якович, 36 р., хлібороб.
58. Бондарець Давид Іванович, 18 р., хлібороб.
59. Бондарець Пилип Якович, 19 р., хлібороб.
60. Ткач Микита Іванович, 23 р., хлібороб.
61. Тертиця Григорій Семенович, 19 р., хлібороб.
62. Бандурка Купріян Сергійович, 16 р., швець.
63. Бандурка Микола Сергійович, 17 р., хлібороб.
64. Бандурка Сергій, 45 р., швець.
Затверджує своїм підписом і відтиском казенної печатки Михайлівський сільський голова Карпо Дорошенко (підпис)
Печатка Михайлівського сільського голови

Постанова
засідання козаків Михайлівського куреня Шелепухинської волості Черкаського повіту на Київщині 1917 року жовтня 4-го дня

Слухали: прочитаний нам наказ козачих прав та вольностей і після наради одноголосно вибрали Отаманом Никона Никифоровича Ткача, товаришем Отамана Йосипа Євтихійовича Ткача і писарем Хому Трохимовича Терещенка і Скарбником Іуду Івановича Тертицю.
Постановили взяти з кожного козака по 1 руб. внеску обов'язково для придбання матерії для козачого прапора і для створення військової канцелярії.
Після виборів проспівали "Заповіт" Тараса Шевченка і проголосили "Слава Україні", "Слава українському народу", "Слава Україні Центральної Ради", "Слава повітовому комісару", "Слава Нашому Отаману".
Цю постанову підписали грамотні
Іуда Тертиця, Андрій Бондарець, Пилип Бондарець, Іван Шкляр (?), Никін Жерновий, Євген Бондарець, Маркіян Тертиця, Костянтин Бондарець, Григорій Сметов, Петро Маркович Пархоменко.

Затверджує Михайлівський голова
Карпо Дорошенко (підпис)
Печатка Михайлівського голови
Печатка Черкаського повітового комісара від 2 листопада 1917 року.

Переклад з російської мови.


Документ №15
1917 р. Список вільних козаків Черкаського повіту
Київської губернії Ташлицької волосної управи с. Сердюківки

1. Дідур Лука Олексійович, 17 р.
2. Ткаченко Іван Антонович, 20 р.
3. Чорновол Терентій Іванович, 18 р.
4. Кочегура (Кучугура?) Олександр Степанович, 23 р.
5. Коваленко Іван Євдокимович, 18 р.
6. Сватко Григорій Назарович, 18 р.
7. Сокур Агафон Федорович, 17 р.
8. Назірний Панас Дмитрович, 18 р.
9. Недошитий Павло Романович, 50 р.
10. Чорненький Федір Іванович, 47 р.
11. Сватко Павло Антонович, 28 р.
12. Стрельбицький Семен Павлович, 17 р.
13. Лопатка Мусій Васильович, 46 р.
14. Аргат Присад (?) Васильович, 18 р.
15. Мельник Корній Трохимович, 17 р.
16. Гаркавий Іван Венедиктович.
17. Фелон Чумак Арсенович.

Отаман Федір Черненко вересня 26 дня
Сердюківський сільський голова І. Зоренко (підпис)
Голова комісії Сердюківського комітету Федір Чорненький (підпис)
Секретар Мусій Лопатка (підпис)
Печатка Сердюківської сільської управи Черкаського повіту на Київщині

Переклад з російської мови.


Документ №16
Ковалівському сільському голові Вільної козацької дружини села Ковалихи заява
та список Вільної козацької дружини села Ковалихи

Ковалівському сільському голові
Вільної козачої дружини села Ковалихи, поіменованій
в доданому при цьому списку

Заява
Прохаємо Вас, Д. Голово, вписати нас в книгу членів Вільної козачої дружини села Ковалихи, дати слово честі і обіцянку, що будемо вірно і чесно служити народу, слідкувати за порядком і спокоєм в нашому селі і слухатися того наказу, який постановить Повітовий комісаріат. Наказ ми читали і доручаємо підписати цю заяву отаману нашому Феоктисту Демидовичу Білану і повідомити Черкаському повітовому комісару.

Отаман вільної Козачої дружини Феоктист Білан
Жовтня 5 дня 1917 року, №17
Ця заява зі списками вільної козачої дружини надається панові… (неясно).
Резолюція: "Записати в реєстр. 8.Х".


Список Вільної козачої дружини села Ковалихи

1. Іван Андрійович Бондаренко, 38 р.
2. Микола Семенович Танцюра, 18 р.
3. Дем'ян Петрович Глущенко, 25 р.
4. Василь Антонович Глущенко, 16 р.
5. Антон Романович Пономаренко, 18 р.
6. Олександр Осипович Кохась, 16 р.
7. Володимир Іванович Коломієць, 16 р.
8. Григорій Трохимович Бондаренко, 16 р.
9. Григорій Каленикович Огоренко, 16 р.
10. Степан Панасович Білан, 18 р.
11. Оврам Авакумович Гузьман, 18 р.
12. Федір Семенович Хоменко, 17 р.
13. Іван Никифорович Коломієць, 17 р.
14. Михайло Васильович Пахно, 18 р.
15. Яків Тимофійович Слободяник, 18 р.
16. Петро Осипович Городиський, 18 р.
17. Василь Захарович Черниш, 17 р.
18. Яків Матвійович Лихолай, 18 р.
19. Павло Миколайович Танцюра, 17 р.
20. Гаврило Васильович Коломієць, 18 р.
21. Полікарп Іванович Фоменко, 18 р.
22. Федір Павлович Бондаренко, 18 р.
23. Іван Самійлович Коломієць, 17 р.
24. Семен Климович Фоменко, 18 р.
25. Кирило Васильович Ткач, 18 р.
26. Василь Васильович Ситник, 17 р.
27. Петро Єлисейович Танцюра, 17 р.
28. Кирило Демидович Кравченко, 16 р.
29. Олексій Микитович Гірник, 16 р.
30. Демид Пилипович Рибалка, 19 р.
31. Хома Єлисейович Танцюра, 20 р.
32. Демид Євдокимович Черниш, 18 р.
33. Михайло Михайлович Рибалка, 17 р.
34. Демид Григорович Коломієць, 17 р.
35. Андрій Якович Танцюра, 16 р.
36. Іван Петрович Фоменко, 17 р.
37. Василь Оксентійович Фоменко, 28 р.
38. Омелян Михайлович Огреба, 21 р.
39. Семен Семенович Танцюра.
40. Стах Григорович Гальченко, 40 р.
41. Софрон Степанович Теличка, 48.
42. Михайло Степанович Огреба, 48 р.
43. Яків Якович Білан, 16 р.
44. Феоктист Демидович Білан, 52 р., отаман.
45. Семен Іванович Хоменко, 45 р.
46. Петро Іванович Огоренко, 60 р.
47. Михайло Кирилович Огоренко, 20 р.
48. Охрім Філонович Шевченко, 36 р.
49. Іван Остапович Рябовол, 17 р.
50. Петро Пилипович Питенко, 44 р.
51. Макар Леонтійович Гірник, 23 р.
52. Пилип Єлисейович Танцюра, 27 р.
53. Єлисей Васильович Танцюра, 22 р.
54. Степан Трохимович Питенко, 26 р.
55. Іван М. Хоменко, 40 р.
56. Харитон Артемович Рябовол, 24 р.
57. Григорій Трохимович Бондаренко, 17 р.
58. Михайло Васильович Бондаренко, 18 р.
59. Іван Юхимович Коломієць, 50 р.
60. Андріан Андрійович Коломієць, 27 р.
61. Арсен Хомович Слободяник, 28 р.
62. Дмитро Васильович Ткаченко, 25 р.
63. Іван Євменович Огоренко, 28 р.
64. Йосип Тимофійович Кохась, 52 р.
65. Артем Семенович Рябовол, 31 р.
66. Сила Юхимович Великий, 46 р.
67. Іван Хомович Слободяник, 44 р.
68. Степан Гнатович Коломієць, 34 р.
69. Сава Оврамович Бондаренко, 34 р.
70. Ілля Андрійович Лісовий, 48 р.
71. Феоктист Осипович Лісовий, 42 р.
72. Мирон Огійович Білан, 17 р.
73. Євмен Демидович Питенко, 18 р.
74. Іван Олександрович Білан, 16 р.
75. Роман Петрович Глущенко, 16 р.
76. Потап Кузьмич Лісовий, 18 р.
77. Андрій Пилипович Рибалка, 16 р.
78. Никифор Юхимович Рибалка, 16 р.
79. Семен Охрімович Городиський, 17 р.
80. Сидір Іванович Слободяник, 17 р.
81. Андрій Корнійович Рябовол, 18 р.
82. Михайло Гервасійович Фоменко, 16 р.
83. Оврам Степанович Терещенко, 17 р.
84. Григорій Васильович Ситник, 24 р.
85. Олексій Михайлович Кривда, 39 р.
86. Дорофій Філонович Танцюра, 44 р.
87. Леонтій Артемович Огоренко, 35 р.
88. Омелян Степанович Теличка, 42 р.
89. Гаврило Осипович Кохась, 27 р.
90. Роман Денисович Пономаренко, 42 р.
91. Павло Микитович Горниченко, 18 р.
92. Олександр Карпович Білан, 28 р.
93. Яків Силович Великий, 16 р.
94. Василь Зиновійович Баран, 16 р.
95. Олексій Прохорович Бондаренко, 16 р.
96. Овдій (?) Григорович Коломієць, 39 р.
97. Пимон Гордійович Бондаренко, 34 р.
98. Пилип Пантелеймонович Яровий, 43 р.
99. Іван Дмитрович Фоменко, 49 р.
100. Євстахій Пилипович Пахно, 25 р.

Переклад з російської мови.


Документ №17
Українська партія соціалістів-революціонерів
Вільного козацтва куреня Михайлівки

1. Білик Юхим Іванович.
2. Єлисей Сидорович Гандзура.
3. Гнат Минович Горбенко.
4. Степан Дмитрович Кодола.
5. Пономар Володимир Ананійович.
6. Ковтун Григорій Григорович.
7. Черниш Дмитро Михайлович.
8. Бурлай Михайло 2-й.
9. Оришечко Михайло Юхимович.
10. Ковтун Сава Андрійович.
11. Данило Захарович Кузуб.
12. Овсієнко Никифор Матвійович.
13. Шаповал Прокіп Тодосович.
14. Назаренко Іван Хомич.
15. Бурлай Федір Олексійович.
16. Ткач Іван Арсентійович.
17. Ткач Карпо Федорович.
18. Бурлай Макар Васильович.
19. Варивода Прокіп Васильович.
20. Плущеник Трохим Андрійович.
21. Степаненко Клим Олександрович.
22. Ковтун Гордій Григорович.
23. Сирій Лаврін Матвійович (1900 р. н.; розстріляно органами НКВС 1938 року. – Прим. Ю. Ляшка).
24. Костенко Полікарп.
25. Шевченко Василь Минович.
26. Бурлай Павло Федорович.
27. Острик Костянтин Якович.
28. Тарасенко Давид Васильович.
29. Кодола Микола Климович.
30. Петренко Макар Трохимович.
31. Гандзюра Полікарп Васильович.
32. Шевченко Назар Прокопович.
33. Сила Якович Балагура.
34. Михайло Павлович Борис.
35. Яків Максимович Варивода.
36. Пантелій Карпович Хідченко.
37. Йосип Мусійович Штрик.
38. Олександр Григорович Плужник.
39. Опанас Самсонович Степаненко.
40. Забой Макар Самійлович.
41. Шевченко Григорій Тодосович.
42. Ковтунов (Ковтун?) Василь Андрійович.
43. Шевченко Павло Трохимович.
44. Максименко Павло Григорович.
45. Гончар Сава Єлизарович.
46. Балагура Олексій Михайлович.
47. Петренко Арсен Маркович.
48. Черниш Пантелій Петрович.
49. Борис Оврам Павлович.
50. Шевченко Михайло Володимирович.
51. Скородід Денис Іванович.
52. Півторака Прокіп Артемович (1899 р. н.; арештовано органами НКВС 1937 року. – Прим. Ю. Ляшка).
53. Хідченко Федір Григорович.
54. Овсієнко Давид Максимович.
55. Коваленко Семен Іванович.
56. Жарко Степан Миколайович.
57. Овсієнко Тодось Трохимович.
58. Півторака Назар Лук'янович.
59. Романенко Марко Максимович.
60. Замостян Макар Григорович.
61. Бурлай Степан Прокопович.
62. Кикоть Антон Іванович.
63. Бурлай Михайло Опанасович.
64. Бурлай Іван Опанасович.
65. Шевченко Максим Никифорович.
66. Гнат Іванович Жарко.
67. Запорожець Павло Максимович.
68. Шевченко Макар Антонович.
69. Лук'янчук Василь Дмитрович.
70. Кисіль Герасим Олексійович.
71. Варивода Фотій Онисимович.
72. Солод Дмитро Олександрович.
73. Степаненко Григорій Семенович.
74. Назаренко Дмитро Іванович.
75. Острик Роман Якович.
76. Веремієнко Михайло Максимович.
77. Куценко Корній Семенович.
78. Рідкий Микита Савович.
79. Муха Антон Іванович.
80. Ємченко Тодось Федорович.
81. Тарасенко Григорій Теодорович.
82. Паіс Федір Денисович.
83. Шевченко Олексій Петрович.
84. Кодола Сергій Іванович.
85. Ковтун Сергій Костянтинович.
86. Ковтун Павло Андрійович.
87. Чуприна Федір Васильович.
88. Дубина Марко Макарович.
89. Пономар Василь Володимирович.
90. Гончар Спиридон Степанович.
91. Винниченко Кузьма Демидович.
92. Варивода Іван Васильович.
93. Короленко Дем'ян Петрович.
94. Ковтун Іван Григорович.
95. Литвинов Ананій Іванович.
96. Чуприна Семен Степанович.
97. Кодола Федір Климович.
98. Солод Андрій Петрович.
99. Кодола Гаврило Миколайович.
100. Луценко Леонтій Кирилович.
101. Романенко Василь Максимович.
102. Кодоленко Іван Федорович.
103. Муха Юхим.
104. Веремієнко Трохим Васильович.
105. Романенко Василь Пилипович.
106. Муха Кирило Антонович.
107. Варивода Василь Андрійович.
108. Борис Іван Якович.
109. Плужник Каленик Васильович.
110. Шиш Каленик Венедиктович.
111. Синицький Леонтій Федорович.
112. Терещенко Яків Никифорович.
113. Кодола Василь Степанович.
114. Дубина Олександр Микитович.
115. Чуприна Омелько Тимофійович.
116. Збудак Іван Єлисейович 2-й.
117. Збудяк Іван Єлисейович 1-й.
118. Іван Савович Півторака.
119. Кодола Роман Петрович.
120. Шамкий Федір Омелянович.
121. Кикоть Максим Іванович.
122. Ємченко Арсен Микитович (1900 р. н.; розстріляно органами НКВС 1937 року. – Прим. Ю. Ляшка).
123. Микита Сидорович Гандзура.
124. Петро Максимович Кузуб.
125. Тимофій Макарович Кріт.
126. Роман Петрович Кріт.
127. Денис Кодола.
128. Федір Володимирович Шевченко.
129. Максим Терентійович Литвин.
130. Петро Павлович Осауленко.
131. Дмитро Давидович Назаренко.
132. Михайло Леонтійович Плужник (1900 р. н.; розстріляно органами НКВС 1937 року. – Прим. Ю. Ляшка).
133. Максим Іванович Солод.

Правильність цього списку Михайлівська волосна управа засвідчує жовтня 20 дня 1917 р. Волосний голова (підпис). Секретар (підпис).


Документ №18
Черкаському повітовому комісару заява балаклійського сотника Корнія Логвиновича Шатайла та поіменний список вільних козаків с. Балаклії
Смілянської волості Черкаського повіту

Черкаському повітовому комісару
Надаю при цьому поіменний список Балаклійської козацької сотні і прошу видати потрібну кількість зброї і спорядження для озброєння всіх козаків, вказаних у доданому списку.
Додаток: список
Сотник К. Шатайло
Поіменний список вільних козаків села Балаклія
Смілянської волості Черкаського повіту

1. Шатайло Корній Логвинович, 45 р.
2. Близнюк Петро Іванович, 36 р.
3. Хоменко Василь Якович, 30 р.
4. Пилипенко Григорій Анастасійович, 27 р.
5. Фоменко Калина Олексійович, 24 р.
6. Палій Зиновій Савелійович, 36 р.
7. Дмитраш Антон Якович, 37 р.
8. Кривенко Дмитро Свиридович, 27 р.
9. Костенко Лука Якович, 37 р.
10. Кошин Павло Андрійович, 39 р.
11. Копиця Калина Степанович, 27 р.
12. Ячник Семен Терентійович, 27 р.
13. Кошин Сергій Панасович, 45 р.
14. Таран Федір Маркович, 48 р.
15. Мачулка Григорій Хомич, 26 р.
16. Фоменко Григорій Самсонович, 29 р.
17. Сидоренко Іван Ларіонович, 17 р.
18. Безсмолий Іван Юхимович, 26 р.
19. Кульженко Костянтин Терентійович, 18 р.
20. Мельниченко Віктор Андрійович, 18 р.
21. Кушнір Олександр Савелійович, 18 р.
22. Пантай Григорій Григорович, 18 р.
23. Хоменко Михайло Якович, 18 р.
24. Лепетент Олександр Леонтійович, 18 р.
25. Хоменко Василь Іванович, 39 р.
26. Зюганов Хрисанф Флорович, 28 р.
27. Мандрика Артем Йосипович, 43 р.
28. Биков Прокіп, 18 р.
29. Коваль Василь Карпович, 25 р.
30. Клочай Максим Іванович, 18 р.
31. Чумаченко Тодось Степанович, 18 р.
32. Симоненко Оврам Георгійович, 18 р.
33. … (Неясно).
34. Кирпа Арсен… (неясно), 30 р.
35. Клочай Іван Лукич, 19 р.
36. Таран Іван Герасимович, 19 р.
37. Манько Дмитро Охрімович, 21 р.
38. Коротич Семен Іванович, 20 р.
39. Костенко Дмитро Петрович, 18 р.
40. Коломієць Михайло Трохимович, 17 р.
41. Голубченко Микола Никифорович, 38 р.
42. Копиця Федір Степанович, 19 р.
43. Олійник Омелян Минович, 20 р.
44. Решетняк Макар Олександрович, 27 р.
45. Копиця Андрій Григорович, 28 р.
46. Скрипник Панас Семенович, 39 р.
47. Шоха Борис Данилович, 24 р.
48. Гончаренко Матвій Прохорович, 18 р.
49. Шоха Максим Іванович, 31 р.
50. Шоха Тодось Семенович, 18 р.
51. Коломієць Павло Петрович, 18 р.
52. Тараненко Гнат Григорович, 19 р.
53. Фоменко Іван Олексійович, 18 р.
54. Кривошия Юхим Георгійович, 18 р.
55. Шелудько Сергій Свиридович, 27 р.
56. Фоменко Омелян Кіндратович, 19 р.
57. Шелудько Михайло Пилипович, 28 р.
58. Мандрика Іван Степанович, 48 р.
59. Дмитраш Панас Савович, 25 р.
60. Григор'єв Євлампій Семенович, 17 р.
61. Кривошия Теодор Георгійович, 17 р.
62. Федорець Петро Васильович, 17 р.
63. Пугач Панас Микитович, 17 р.
64. Кириленко Марко Петрович, 18 р.
65. Гончаренко Прокіп Денисович, 36 р.
66. Мандрика Юхим Йосипович, 37 р.
67. Коломієць Леонтій Павлович, 18 р.
68. Дмитраш Григорій Павлович, 18 р.
69. Фоменко Данило Григорович, 19 р.
70. Павлюк Федір Антонович, 17 р.
71. Хропко Оврам Герасимович, 17 р.
72. Манько Омелян Власович, 17 р.
73. Костенко Лука Петрович, 17 р.
74. Фоменко Юхим Степанович, 18 р.
75. Скляр Гнат Тихонович, 30 р.
76. Гончар Максим Іванович, 19 р.
77. Бондаренко Трохим Антонович, 17 р.
78. Григор'єв Семен Трохимович, 45 р.
79. Мальований Оврам Євстафійович, 17 р.
80. Хоменко Максим Сергійович, 17 р.
81. Дмитраш Тарас Костянтинович, 18 р.
82. Коломієць Омелян Семенович, 18 р.
83. Кушнір Никифор Михайлович, 36 р.
84. Олійник Марко Купріянович, 24 р.
85. Хоменко Андрій Степанович, 34 р.
86. Безсмолий Денис Юхимович, 33 р.
87. Чернявський Лука Гнатович, 19 р.
88. Більницький Яків Тарасович, 19 р.
89. Таран Денис Герасимович, 18 р.
90. Рябокобила Леонтій Якович, 18 р.
91. Мальований Теодор Григорович, 19 р.
92. Срібницький Костянтин Сергійович, 19 р.
93. Симоненко Гнат Лаврінович, 18 р.
94. Шелудько Ілля Іванович, 19 р.
95. Симоненко Оврам Григорович, 19 р.
96. Личак Лука Іванович, 17 р.
97. Чучотович Свирид Кіндратович, 18 р.
98. Копаєв Олександр Іванович, 18 р.
99. Чумаченко Іван Федорович, 28 р.
100. Манько Денис Миронович, 18 р.
101. Тараненко Максим Семенович, 19 р.
102. Хоменко Гнат Якович, 19 р.
103. Сорока Омелян Миколайович, 28 р.
104. Федорець Никифор Панасович, 38 р.
105. Лисогор Ларіон Миколайович, 18 р.
106. Дмитраш Єлисей Власович, 20 р.
107. Решетняк Петро Васильович, 24 р.
108. Возний Пилип Іванович, 42 р.
109. Пилипенко Дем'ян Анастасійович, 19 р.
110. Мельниченко Іван Дорофійович, 34 р.
111. Мех Федір Семенович, 19 р.
112. Шелудько Олександр Гнатович, 19 р.
113. Безсмолий Іван Якович, 22 р.
114. Копиця Олександр Симонович, 34 р.
115. Коломієць Іван Григорович, 20 р.
116. Коломієць Павло Трохимович, 19 р.
117. Коломієць Семен Семенович, 23 р.
118. Шелудько Максим Климович, 32 р.
119. Левицький Степан Григорович, 26 р.
120. Лозовенко Микита, 18 р.
121. Коломієць Денис Антонович, 17 р.
122. Дмитраш Панас Федорович, 17 р.
123. Фоменко Михайло Федорович, 17 р.
124. Таран Федір Кирилович, 17 р.
125. Мандрика Анатолій Артемович, 17 р.
126. Коломієць Микола Калинович, 27 р.
127. Моспанченко Василь Михайлович, 17 р.
128. Щічка Лук'ян Антонович, 18 р.
129. Зайченко Дмитро Федорович, 18 р.
130. Авраменко Іван Сидорович, 20 р.
131. Пилипенко Тодось Анастасійович, 17 р.
132. Голубченко Петро Іванович, 43 р.
133. Міщенко Петро Михайлович, 43 р.
134. Керекеша Василь Дем'янович, 17 р.
135. Копиця Леонтій Федорович, 17 р.
136. Пантась Яків Петрович, 17 р.
137. Олійник Михайло Купріянович, 17 р.
138. Коротиль Олександр Герасимович, 50 р.
139. Пантась Григорій Денисович (?), 45 р.
140. Лавренко Данило Іванович, 34 р.

Сотник Корній Логвинович Шатайло
Помічник сотника Андрій Степанович Фоменко

Переклад з російської мови.


Документ №19
Черкаському повітовому голові заява керівника
Вільної козацької дружини с. Плескачівка
Жаботинської волості з проханням носити зброю,
Черкаському повітовому голові Української партії с.-р. Вільної козачої дружини с. Плескачівка Жаботинської волості заява з проханням вписати до членів Вільної козацької дружини Черкаського повіту


Чиркасскому Повітовому Голові
Вільної козачої дружини
по с. Плискачівці Жаботинськой волости


Заява

Прохаемо вас, добродію Голова, дати нам розрішеніє на ношу зброї вільним казакам сила Плискачівки, цим козакам, які начерчені на папері.
Кировник козацтва по селі Плискачівці Феодосій Смовж (підпис)

Пред'явителі Сего папіра есть деіствітельно вільние козаки села Плискачівки.
1917 р. 6/Х. №175
Помішник атамана повіту (підпис).

Чиркасскому Повітовому Голові
Української партії с.-р. Вільної Козачої дружини
по с. Плискачівці Жаботинської волости

(Заява)

Прохаємо Вас, д. Голово, вписати нас в книгу членів Вільної козачої дружини Чиркасского Повіту.
Даемо слово чести і обіцянку, що будимо вірно та чесно служити народові і дбати тілько про лад та спокій у нашому силі та слухаця того наказу, який виробив Повітовий Комісаріат.
Наказ ми читали.

1. Бондаренко Трохим Іванович, чотовий отаман (в оригіналі: читк. от.. – Ред.).
2. Бурнацький Степан Андрійович.
3. Чукаль Іван Іванович.
4. Чукаль Арсен Іванович.
5. Вівчаренко Павло Терентійович, чотовий отаман.
6. Цьома Володимир Андрійович.
7. Івахненко Михайло Матвійович.
8. Смовж Яків Петрович.
9. Буркацький Павло Кирилович.
10. Сліпченко Іван Степанович.
11. Халаман Терентій Матвійович.
12. Халаман Трохим Матвійович.
13. Павленко Марко Грицькович.
14. Больмот Грицько Остапович.
15. Підгірний Василь Юхимович.
16. Смовж Тодось Олександрович, сотенний отаман.
17. Мисько Іван Грицькович.
18. Жолобенко Кость Федорович.
19. Силецький Яків Лукич.
20. Смовж Петро Олексійович, чотовий отаман.
21. Голуб Степан Іванович.
22. Цьома Степан Іванович.
23. Мачуський Іван Пилипович.
24. Щербина Гаврило Тимофійович.
25. Больмот Корній Данилович.
26. Больмот Михайло Корнійович.
27. Щербина Максим Юрійович.
28. Щербина Антип Максимович.
29. Дудник Максим Семенович, чотовий отаман.
30. Нимченко Максим Ількович.
31. Мачуський Юрій (?) Самійлович.
32. Карпенко Павло Степанович.
33. Бебик Петро Логвинович.
34. Цьома Степан Трохимович.
35. Вакуленко Степан Іванович, чотовий отаман.
36. Чудний Пилип Степанович.
37. Грицько Філонович Вівчаренко.
38. Шпак Гарасим Минович.
39. Селецький Олекса Ількович.
40. Цьома Корній Івкович.
41. Сліпченко Опанас Іванович.
42. Трохименко Денис Микитович.
43. Цьома Гнат Хтономович.
44. Підгірний Матвій Миколайович.
45. Німченко Ілько Андрійович.
46. Карпенко Антін Тарасович, секретар.
47. Цьома Нестор Іванович.
48. Сліпченко Петро Андрійович.
49. Буркацький Остап Михайлович.
50. Підгірний Кіндрат Савович.
51. Мерзлий Федір Свиридович.
52. Бондаренко Петро Іванович.
53. Бебик Логвин Корнійович.
54. Карпенко Трохим Наумович.
55. Манько Петро Архипович.
56. Яненко Андріан Якович.
57. Яненко Олекса Андріанович.
58. Карпенко Гордій Оксентович.
59. Карпенко Василь Остапович.
60. Вівчаренко Микита Максимович.
61. Вівчаренко Михайло Миколайович.
62. Карпенко Яків Тарасович.
63. Іванченко Андрій Грицькович.
64. Силецький Михайло Хомович.
65. Бездітний Василь Іванович.
66. Луцкевич Василь Васильович.
67. Ткаченко Мина Семенович.
68. Карпенко Корній Юхимович.
69. Сліпченко Іван Савкович.
70. Мачуський Микита Іванович.
71. Коваленко Гнат Антонович.
72. Мильчинський Явтух Миколайович.
73. Курінний Анатолій Оврамович.
74. Вівчаренко Терентій Лук'янович.
75. Ткаченко Іван Лук'янович.
76. Силецький Захарко Ількович.
77. Цьома Федір Варфоломійович.
78. Мачуський Антін Савович.
79. Мачуський Андрій Антонович.
80. Дудник Денис Оксентович.
81. Силецький Трохим Васильович.
82. Скляр Явтух Грицькович.
83. Мерзлий Дмитро Олекс.
84. Ткаченко Павло Карпович.
85. Халаман Йосип Семенович.
86. Бездітний Євген Охтанасович.
87. Підгірний Юда Митрофанович.

Мовні особливості обох заяв збережено.
Орфографічні помилки у списку виправлено.


Документ №20
Список козаків села Тернівки Ташлицької волості
Черкаського повіту Київської губернії

1. Зосич Гаврило Іванович, 29 р., значковий.
2. Клименко Самсон Полікарпович, 29 р., рядовий.
3. Олексієнко Тарас Хомович, 17 р., рядовий.
4. Гаращенко Мусій Михайлович, 17 р., рядовий.
5. Бугуня Лазар Васильович, 17 р., рядовий.
6. Маценко Антип Михайлович, 17 р., рядовий.
7. Слободяник Дементій Лук'янович, 16 р., рядовий.
8. Бугуня Хома Архипович, 17 р., рядовий.
9. Клименко Дмитро Федорович, 17 р., рядовий.
10. Соляренко Степан… (неясно), 16 р., рядовий.
11. Дмитренко Клим Осипович, 26 р., рядовий.
12. Вовк Олександр Мусійович, 33 р., значковий.
13. Яриній (?) Олексій Федорович, 18 р., рядовий.
14. Доброштан Семен Семенович, 26 р., рядовий.
15. Доброштан Сава Демидович, 22 р., рядовий.
16. Вовк Опанас Євменович, 17 р., рядовий.
17. Зосич Улян Григорович, 16 р., рядовий.
18. Парахоня Данило Федорович, 17 р., рядовий.
19. Дмитренко Павло Явронович, 17 р., рядовий.
20. Заславський Ілько Михайлович, 17 р., рядовий.
21. Головатенко Данило Васильович, 17 р., рядовий.
22. Мельниченко Микола Миколайович, 17 р., рядовий.
23. Тараненко Полікарп Андрійович, 44 р., отаман, значковий.
24. Заславський Федір Килинович, 17 р., рядовий.
25. Мельниченко Антип Демидович, 17 р., рядовий.
26. Амістратенко Харлампій Іванович, 17 р., рядовий.
27. Доброштан Олександр Трохимович, 17 р., рядовий.
28. Наконечний Трохим Антонович, 17 р., рядовий.
29. Шевченко Петро Ониськович, 17 р., рядовий.
30. Ободовський Федір Степанович, 16 р., рядовий.
31. Мельниченко Іван Гордійович, 16 р., рядовий.
32. Соляренко Іван Софонович, 17 р., рядовий.
33. Слободяник Антон Юхимович, 16 р., рядовий.
34. Соляренко Филимон Гурович, 43 р., значковий.
35. Гречкосій Авакум Петрович, 16 р., рядовий.
36. Мельниченко Онисим Улянович, 16 р., рядовий.
37. Шпильовий Прокіп Феофанович, 16 р., рядовий.
38. Лозовий Павло Спиридонович, 18 р., рядовий.
39. Тараненко Дмитро Пилипович, 17 р., рядовий.
40. Клименко Гура Михайлович, 17 р., рядовий.
41. Доброштан Микола Сидорович, 17 р., рядовий.
42. Ободовський Антон Петрович, 16 р., рядовий.
43. Парахін Кирило Євдокимович, 16 р., рядовий.

Голова Тернівської сільської управи С. Заславський

Переклад з російської мови.


Документ №21
Список громадян містечка Білозір'я,
які записалися до Вільного козацтва.
Складено 25 вересня 1917 р.

1. Іван Іванович Мишко.
2. Георгій Степанович Даценко.
3. Тимофій Сидорович Ткаченко.
4. Михайло Назарович Колиминиченко.
5. Степан Степанович Половинка.
6. Грицько Максимович Гурненко.
7. Микола Іванович Поденко.
8. Оврам Степанович Марковчин.
9. Макар Грицькович Перевезник.
10. Семен Іванович Кучеренко.
11. Онуфрій Сидорович Танцюра.
12. Іван Павлович Наєнко.
13. Іван Михайлович Плодистий.
14. Іван Данилович Кажданов.
15. Данило Дмитрович Чепчуренко.
16. Іван Тимофійович Гаращенко.
17. Юхим Григорович Плодистий.
18. Конон Сидорович Ткаченко.
19. Тимофій Федорович Шарай.
20. Микола Олексійович Зарудницький.
21. Василь Сергійович Скринник.
22. Андрій Семенович Ротань.
23. Артамон Сидорович Романенко.
24. Кіндрат Данилович Хряпак.
25. Сергій Миколайович Шпак.
26. Гордій Васильович Басараб.
27. Лук'ян Іванович Упиренко.
28. Пилип Данилович Безуглий.
29. Олександр Іванович Ткаченко.
30. Степан Васильович Гончаренко.
31. Дмитро Тимофійович Дзюбан.
32. Гнат Кирилович Половинка.
33. Василь Степанович Половинка.
34. Терентій Кіндратович Гончаренко.
35. Пантелеймон Іванович Половинка.
36. Карпо Кучеренко.
37. Лук'ян Іванович Пирський.
38. Петро Платонович Погребняк.
39. Федір Платонович Погребняк.
40. Трохим Якович Онисенко.
41. Мефодій Іванович Поденко.
42. Гаврило Іванович Танцюра.
43. Зиновій Данилович Чепчуренко.
44. Андрій Максимович Бондаренко.
45. Дмитро Григорович Поденко.
46. Трохим Петрович Савченко.
47. Іван Іванович Бас (Баш?).
48. Оврам Тодосович Помазанко.
49. Пантелеймон Андрійович Шмагайло.
50. Павло Микитович Погребняк.
51. Петро Павлович Імильник.
52. Кіндрат Васильович Плодистий.
53. Опанас Іванович Танцюра.
54. Іван Степанович Танцюра.
55. Петро Григорович Дорошенко.
56. Сидір Артемович Ротань.
57. Костянтин Іванович Мотуз.
58. Семенов Михайло (Семен Михайлов?).
59. Степан Онуфрійович Миниченко.
60. Опанас Митрофанович Шмагайло.
61. Іван Васильович Чепчуренко.
62. Іван Карпович Онисенко.
63. Яків Тимофійович Бас (Баш?).
64. Карпо Тимофійович Бас (Баш?).
65. Лапай Петро Данилович.
66. Іван Онуфрійович Чмиренко.
67. Павло Осипович Даценко.
68. Іван Григорович Тищенко, 16 років.
69. Олександр Іванович Пустовий, 17 років.
70. Никитський (Микитський?) Марко Григорович.
71. Шепель Омелян Миколайович.
72. Бондаренко Ісак Петрович.
73. Перевізник Марко Іванович.
74. Барнадин (?) Іван Данилович.
75. Яшник (Яшний?) Юхим Якович.
76. Стримаченко Никифор Федорович.
77. Селіванов Іван Миколайович.
78. Мотуз Костянтин Іванович.
79. Пісков (Пєсков?) Іван Якович.
80. Синицький Олексій Климович.
81. Басараб Іван Степанович.
82. Басараб Лука Іванович.
83. Карський Іван Андрійович.
84. Плодистий Грицько Гаврилович.

Переклад з російської мови.


Документ №22
Список козаків Флярківської сотні Вільного козацтва
(Жаботинської волості).
Складено 20 вересня 1917 р.

1. Яків Григорович Цукалов – сотник, 35 років.
2. Іван Іванович Марченко – півсотник, 46 років.

1. Григорій Іванович Ситник – ватажок, 37 років, десяцький.
2. Прокіп Трохимович Пазенко – козак, 26 років.
3. Дмитро Юхимович Джулай – козак, 37 років.
4. Іван Тимофійович Гайдабура – козак, 18 років.
5. Василь Онисимович Пічкур – козак, 33 роки.
6. Сильвестр Григорович Пічкур – козак, 55 років.
7. Денис Петрович Горобець – козак, 30 років.
8. Петро Микитович Сумахін – козак, 40 років.
9. Іван Демидович Литвин – козак, 50 років.
10. Кирило Титович Солоха – козак, 30 років.
11. Іван Васильович Ромашина – козак, 46 років.
12. Пантелеймон Миронович Крамар – ватажок, 38 років, десяцький.
13. Самійло Охрімович Плужник – козак, 44 роки.
14. Прокіп Михайлович Солоха – козак, 30 років.
15. Назар Костянтинович Яценко – козак, 25 років.
16. Никифор Онисимович Пічкур – козак, 30 років.
17. Микита Федорович Ромашина – козак, 38 років.
18. Опанас Васильович Ромашина – козак, 44 роки.
19. Яким Іванович Тинда – козак, 48 років.
20. Дмитро Іванович Тинда – козак, 50 років.
21. Григорій Юхимович Бондар – козак, 17 років.
22. Іван Миронович Крамар – козак, 40 років.
23. Ілля Якович Лопатенко – ватажок, 25 років, десяцький.
24. Конон Михайлович Солоха – козак, 30 років.
25. Іван Кузьмович Литвин – козак, 23 роки.
26. Артем Михайлович Кикоть – козак, 17 років.
27. Григорій Титович Кикоть – козак, 18 років.
28. Степан Титович Кикоть – козак, 26 років.
29. Дмитро Якович Цегельник – козак, 50 років.
30. Андрій Федорович Ромашина – козак, 44 роки.
31. Павло Гаврилович Юрченко – козак, 17 років.
32. Семен Гаврилович Юрченко – козак, 30 років (1888 р. н.; вислано у Джамбульську область. – Прим. Ю. Ляшка).
33. Юхим Тимофійович Коляса – ватажок, 47 років, десяцький.
34. Кость Охрімович Плужник – козак, 50 років.
35. Григорій Васильович Литвин – козак, 25 років.
36. Павло Михайлович Солоха – козак, 47 років.
37. Федір Юхимович Пазенко – козак, 17 років.
38. Андрій Біган – козак, 40 років.
39. Іван Павлович Муха – козак, 17 років.
40. Іван Єлисейович Штрик – козак, 30 років.
41. Лавро Микитович Харченко – козак, 38 років.
42. Антон Петрович Чередник – козак, 52 роки.
43. Семен Юхимович Коляса – козак, 17 років.
44. Корній Павлович Шевченко – ватажок, 48 років, десяцький.
45. Іван Мартинович Юрченко – козак, 44 роки.
46. Степан Федорович Лелека – козак, 38 років.
47. Давид Григорович Гайдабура – козак, 45 років.
48. Федір Васильович Медвідь – козак, 47 років.
49. Денис Іванович Голопуп – козак, 46 років.
50. Яків Павлович Джулай – козак, 47 років.
51. Григорій Денисович Драга – козак, 17 років.
52. Іван Андрійович Драга – козак, 48 років.
53. Іван Омелянович Пазенко – козак, 41 рік.
54. Олексій Опанасович Калюжний – ватажок, 23 роки, десяцький.
55. Ілля Павлович Буняк – козак, 48 років.
56. Клим Федорович Калюжний – козак, 48 років.
57. Семен Якович Штрик – козак, 47 років.
58. Іван Павлович Шевченко – козак, 46 років.
59. Павло Павлович Буняк – козак, 45 років.
60. Денис Олексійович Дяченко – козак, 21 рік.
61. Гурій Дмитрович Дяченко – козак, 17 років.
62. Ілля Степанович Дяченко – козак, 55 років.
63. Іван Якович Пазенко – козак, 17 років.
64. Андрій Олексійович Дяченко – козак, 17 років.
65. Гордій Якович Штрик – ватажок, 35 років, десяцький.
66. Яків Якимович Джулай – козак, 46 років.
67. Сава Якович Джулай – козак, 17 років.
68. Іван Харитонович Корсун – козак, 46 років.
69. Филимон Петрович Кикоть – козак, 18 років.
70. Федір Купріянович Штрик – козак, 33 роки.
71. Макар Осипович Калюжний – козак, 17 років.
72. Іван Осипович Калюжний – козак, 20 років.
73. Осип Михайлович Калюжний – козак, 48 років.
74. Демид Андрійович Драга – козак, 46 років.
75. Влас Михайлович Кикоть – ватажок, 30 років, десяцький.
76. Марко Дмитрович Дяченко – козак, 41 рік.
77. Прохор Осипович Шевченко – козак, 42 роки.
78. Опанас Прохорович Шевченко – козак, 17 років.
79. Яків Власович (?) Пічкур – козак, 17 років.
80. Костянтин Олександрович Бондаренко – козак, 18 років.
81. Данило Якович Почка – козак, 40 років.
82. Сергій Федотович Крамар – козак, 35 років.
83. Купріян Власович Тинда – козак, 30 років.
84. Варфоломій Іванович Бердник, 32 роки.
85. Антон Андрійович Коваленко, 46 років.

Цей список складено Флярківським сільським головою
Голова комісії Іон Дяченко
Печатка комісії Флярківської сільської ради
Примітка. У цій же справі є ще один список козаків із с. Флярківка, додаємо з нього прізвища, не зазначені у цьому списку.
1. Павло Петрович Чередник.
2. Петро Олексійович Максименко.
3. … (неясно) … (неясно) Сумський.
4. Прохор Михайлович Солоха.
5. Федір Андрійович Горобець.
6. Григорій Юхимович Бондаренко.
7. Ілля Васильович Лопатенко.
8. Антон Петрович Джулай.
9. Григорій Денисович Голопуп.

Переклад з російської мови.


Документ №23
Список козаків сіл Диринківця і Ольховчика
Черкаського повіту на Київщині

1. Матірка Іван Ількович, 17 р.
2. Туренко Яким Архипович, 17 р.
3. Соловей Іван Іванович, 16 р.
4. Кирилець Самійло Михайлович, 18 р.
5. Данько Степан Олексійович, 16 р.
6. Опришко Арсен Васильович, 17 р.
7. Федотенко Сидір Йосипович, 17 р.
8. Бублій Ладимир Ничипорович, 54 р.
9. Пузько Платин Іванович, 17 р.
10. Федосій Семен Іванович, 17 р.
11. Шаповал Ладимир Євтухович, 18 р.
12. Курінний Данило Семенович, 18 р.
13. Плохута Матвій Васильович, 18 р.
14. Рябчич Клим Андрійович, 18 р.
15. Шолудько Яким Івонович, 18 р.
16. Науменко Петро Гнатович, 17 р.
17. Рябнич Хтодось Грицькович, 17 р.
18. Шастун Трохим Оксентійович, 18 р.
19. Шевченко Йосип Симонович, 17 р.
20. Бондар Грицько Іванович, 48 р.
21. Мигирин Терешко Мусійович, 68 р.
22. Зацаринний Грицько Сергійович, 43 р.
23. Філоненко Грицько Гнатович, 16 р.
24. Зацаринний Трохим Грицькович, 17 р.
25. Дяченко Сидір Парамонович, 28 р.
26. Кирилець Григорій Якимович, 17 р.
27. Дяченко Василь Парфенович, 28 р.
28. Гаврасій Петро Парфенович, 44 р.
29. Гаврасій Федір Петрович, 17 р.
30. Мірошник Степан Мусійович, 16 р.
31. Гаврасій Микита Трохимович, 35 р.

Переклад з російської мови.


Документ №24
Список українських козаків села Шелепухи
Шелепухинської волості
Черкаського повіту Київської губернії

1. Василь Іванович Федоренко, 20 р., хлібороб.
2. Варфоломій Федорович Троян, 16 р., швець.
3. Овдій Артемович Охришенів (?), 17 р., робітник.
4. Роман Федорович Трухній, 17 р., робітник.
5. Йов Тодосович Задорожній, 17 р., хлібороб.
6. Мирон Карпович Хрипко, 17 р., робітник.
7. Білик Тимофій Сергійович, 16 р., хлібороб.
8. Мартин Лазарович Білик, 17 р., робітник.
9. Андрій Якович Троян, 19 р., робітник.
10. Корній Васильович Герасименко, 17 р., робітник.
11. Антон Овсійович Федоренко, 17 р., хлібороб.

За волосного голову Д. Хрипко
Секретар (підпис) С. Шкарбун (?)
Кругла печатка з двоголовим орлом

Переклад з російської мови.


Документ №25
Посвідчення отамана с. Матусівки
Зиновія Олексійовича Курінного


Посвідчення №52К

Волосна управа цим засвідчує, що пред'явник цього Зиновій Олексійович Курінний є дійсно отаманом Матусівського вільного козацтва, який відправляється в м. Черкаси для отримання зброї для козацтва.

Голова управи (підпис)
За секретаря (підпис)
Печатка Матусівської волосної управи Черкаського повіту Київської губернії
13 грудня 1917 року

Переклад з російської мови.


Документ №26
Урядова телеграма Повітовій земській управі про асигнацію коштів (Генеральним) секретаріатом
на розвиток Вільного козацтва


Черкаській повітовій земській управі з Києва №14527
Урядова
Секретаріатом асигновані кошти (для) утримання повітових інструкторів (та) помічників вільного козацтва, яких (на) Правобережній Україні буде (на) повіт 3, (на) Лівобережній (на повіт) – 2. Місячна платня триста і двісті п'ятдесят.
Прохаємо прийняти (неясно) видатки кошти земства, коли маєте кандидатів (на) посаду інструктора чи його помічника, телеграфуйте негайно (про) призначення кандидатів, бажані переважно військові, які будуть звільнені од військової служби, наряди (неясно) висилаються.
Товариш генерального секретаря внутрішніх справ Абрамович №5591

Переклад з російської мови.


Документ № 27
Скарга Польського виконавчого комітету на Русі
на вільних козаків
від 20 жовтня 1917 року

Польський Виконавчий Комітет,
вул. Прорізна 17, меш. 4-7,
Телеграфн. адр. Ісполк
Телефон № 56-40.
Поштова скринька 56.
№2712/24720.
Вих. №1568.
Київ. 20/Х.1917 року
Копія
Переведено з польського тексту
В. Шановний Генеральний Секретаріат Української Центральної Ради

Польський Виконавчий Комітет на Русі одержав відомость, що в посліднім часі в Черкаському повіті в околицях Сьміли (в селах Яблонівка, Малосьмілянка і других) поновилися отряди узброєних людей, котрі називають себе "Вільними Козаками" – вриваються в помешкання і дуже брутальним способом перепровадять ревизію. В Вересню межи иншим зроблено такі ревізію в маєтках Санки (правильно: Сунки. – Ред.) і Ташлику, при чім було забрано де кілька штук ріжної зброї.
Позволення для виконання таких ревизій не показували, мотивувавши це тим, що вони мають уповноваження робить ревизії всюди, однако в часі ревизії в Ташлику представили позволення від Комисара міста Сьміли на ревизію в другій окрестності, дома хлібороба Энеса.
Протестуючи против подібних випадків Польський Виконавчий Комітет просить Генеральний Секретаріат о розпорядженні для припинення подібних безпорядків і покарання винних, а також повідомити Виконавчий комітет о зроблених заходах.
(Печатка Головного Польского Виконавчого Комітету)
Секретарь Польского Виконавчого Комітету З. Березовський (Підпісь нерозбірчива)
З оригіналом згідно:
Помішник Управителя Канцелярії Київського Губерніального Комісара (підпис).

Черкаському повітовому Комисарові на розпорядження
Листопада 23 дня 1917 р. №2496
Київський Губерніальний Комисар (підпис)
Управитель Канцелярії (підпис)

У верхній частині сторінки рукою написано резолюцію: "Отаманові Водяному. 2/ХII исполн." (ред.).

ДАЧО, ф. Р-504 с, оп. 1, спр. 24, арк. 1 – 49.

Мовні особливості збережено.

Публікація Романа КОВАЛЯ, Юрія ЛЯШКА і Олесі КОВАЛЬ




Документ №28
Неповний список козаків і старшин
Чорноліського полку Пилипа Хмари


с. Михайлівка

1. Голик Мефодь Фокович.
2. Гончаренко Павло Кононович.
3. Гончаренко Роман Кононович.
4. Буша Пилип Іванович.
5. Буша Яків Дем'янович.
6. Олексієнко Іван Іванович.
7. Олексієнко Мина Микитович.
8. Олексієнко Семен Якимович.
9. Олексієнко Йосип Олексійович.
10. Щербина Василь Максимович.
11. Стежка Парфен Силович.
12. Стежка Степан Костянтинович.
13. Сокуренко Семен Йосипович.
14. Зосимов Іван Денисович.
15. Горищенко Іван Терентійович.
16. Сулига Василь Семенович.
17. Носенко Федір Тихонович.
18. Носенко Сергій Тихонович.
19. Тарасенко Дорош Дмитрович.
20. Коновалов Степан Гнатович.
21. Гружій (Гуржій?) Степан.
22. Бабій Михайло.
23. Цямрук Іван Максимович.
24. Григор Іван Тарасович.
25. Стеля Іван Максимович.

с. Єлисаветградка

1. Ступа Григорій Григорович.
2. Ступа Василь Іванович.
3. Ступа Федось.
4. Ступа Іван.
5. Медведєв Нестор Семенович.
6. Медведєв Андрій Семенович.
7. Медведєв Леон Семенович.
8. Компанієць Дмитро Петрович.
9. Боєвець Оксент Михайлович.
10. Голик Семен Іванович.
11. Васловський Василь.
12. Гуржій Василь Іванович.
13.Стасенко Петро.
14. Пісний Ларіон.
15. Ґонтар Федір.
16. Грищенко Кирило.
17. Добровольський Олексій.
18. Момса.
19. Сіроклин Максим.
20. Сіроклин Іван.
21. Харківський Михайло.
22. Ребедайло Євдоким.
23. Остапенко Петро.
24. Калиниченко Яків.
25. Калиниченко Сава.
26. Кравець Федот

с. Гутницька

1. Мочар Михайло Мартинович.
2. Бочка Іван.
3. Чорний Сергій.
4. Філіпченко Данило.
5. Філіпченко Степан.
6. В'язовський Іван.
7. В'язовський Василь.
8. В'юник Григорій Іванович.
9. Неїжкаша Лазар.
10. Ніздря Тиміш.
11. В'язовський Гаврило Іванович.
12. Касищенко Петро.
13. Волошин Яків.
14. Шуліка Іван Павлович.
15. Шевченко Петро.
16. Філіпченко Антон.
17. Могилей Явтух.

с. Красносілля

1. Шуліка Микола.
2. Свердель Данило.
3. Олизько Костянтин.

с. Цибулеве

1. Холявко Василь Михайлович.
2. Чинчевий Гнат.
3. Крайіванов Роман.
4. Бондаренко Павло (Микола?).
5. Бондаренко Архип.
6. Трихманенко (Трихманенко?).

с. Чутівка

1. Гордовий Терентій
2. Сіденко Макар.
3. Сіденко Сильвестр.
4. Дядюра Улян.
5. Дядюра Антон.

с. Мельники

1. Чучупака Семен.
2. Деркач.

с. Суботів

1. Гришко Нестор Пилипович.

м. Сміла

1. Водяний (Яків Михайлович).

с. Кучерівка

1. Парієнко Денис.

_____________________
Шепель Ф. Історія отамана-самостійника Пилипа Хмари та його соратників, записана чекістами в тридцяті роки минулого століття // Матеріали обласної науково-практичної історико-краєзнавчої конференції "За волю і долю України" (Наш край у 1917 – 1929 роках). – Кіровоград, 2002. – С. 123 – 125.
_____________________
Документ називається "Список учасників банди Хмари".
1931 року документ склав чекіст, який працював серед повстанців.

Документ №29
Список козаків загону отамана Мефодія Голика-Залізняка
станом на 1922 рік


1) (Нічого не написано).
2) Кирило Григорович Грищенко.
2) Олекса Трофимович Добровольський.
3) Кошовий Ігорович Степан.
4) Макар Тарасович Казарин.
5) Иван Емельянович Сошников.
6) Иван Василиевич Голуб.
7) Никифір Григорович Голуб.
8) Грігорій Степанович Костриця.
9) Михтод Лаврентевич Мусенко.
10) Федір Данилович Скакун.
11) Иван Сахронович Сірокин.
12) Василь.
13) Михайло Стипанович Шапоренко.
14) Андрій Чехван.
15) Павло Нікітович Титов.
16) Тиміш Аліксандровіч Кісіль.
17) Їжак Зінкович Голуб.
18) Сидір Иванович Приймак.
19) Кондрат Сахфонович Грушенко.
20) Семенко Карлович Гончаренко.
21) Троп Федорович Бурлака.
22) Симен Андрієвич Мудрий.
23) Олекса Федорович Чубатий.
24) Потап Антонович Зубко.
25) Марко Сидорович Мокрий.
26) Адам Самойлович Вдовенко.
27) Динис Якович Засядько.
28) Иван Степанович Коваленко.
29) Василь Тимофеєвич Шерета.
30) Фидот Тимофеєвич Шерета.
31) Микола Иванович Синчук.
32) Григорій Стипанович Носенко.
33) Архип Терентевич Филоненко.
34) Есип Иванович Бондаренко.
35) Иван Филіпович Гарасименко.
36) Нагум Макарович Дяченко.
37) Дмитро Федорович Кузубенко.
38) Симен Миколаівіч Канцур.
39) Ларіон Федорович Писний.
40) Грігорій Питрович Довженко.
41) Давид Григорович Петренко.
42) Тимофій Андрійович Компаниєць.

З архіву Р. Коваля.
Особливості мови документа збережено.


Создан 25 апр 2009



  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
chornoshlychnyk@yandex.ru Locations of visitors to this page