Воєнний склад і чисельність Дивізії Галичина 1943-45 рр.

 
 

Воєнний склад і чисельність Дивізії Галичина 1943-45 рр.
[ Джерело: Роман Колісник. Військова Управа "Галичина". ]

Воєнний склад і чисельність Дивізії 1943-45 рр.
--------------------------------------------------------------
Зима 1943-1944 [ Дивізія у стані формування, на вишколах. ]

Stab der Division штаб дивізії
SS-Freiwilligen-Regiment 1 СС-добровольчий полк 1
SS-Freiwilligen-Regiment 2 СС-добровольчий полк 2
SS-Freiwilligen-Regiment 3 СС-добровольчий полк 3
SS-Radfahrer-Bataillon СС-вельосипедний курінь
SS-Panzerjäger-Abteilung СС-винищувально-протитанковий дивізйон
SS-Artillerie-Regiment СС-гарматний полк
SS-Flak-Abteilung СС-дивізйон зенітної артилерії
SS-Pionier-Bataillon СС-саперний курінь
SS-Nachrichten-Abteilung СС-дивізйон зв'язку

До штабу Дивізії та штабів полків тощо належали пости священиків. Кожний полк і самостійний курінь Дивізії мали своїх священиків, які підлягали головному священикові о. Михайлові Левенцеві в штабі Дивізії. Згодом додано ще по одному старшині для політичного виховання (NS-Führungsoffizier).
Першим командиром Дивізії був генерал-майор Вальтер Шімана (SS Brigadeführer Walter Schimana), а в кінці листопада 1943 року його замінив полк. Фриц Фрайтаґ. Щойно перед призначенням він відбув курси дивізійних командирів і дістав ранґу СС-Бриґадеф'юрера (генерал-майора). Фриц Фрайтаґ командував Дивізією аж до часу капітуляції Німецького Райху.

В часі вишколів Дивізія не творила ще одноцілої формації, адже вишкіл провадився в різних місцях, по вишкільних таборах і старшинських школах СС, що розміщувались у різних кутках Европи: від Східньої Польщі через Чехію, Німеччину, Голандію аж до Південної Франції.

Після першого набору до Української Дивізії, коли до вишкільних таборів від'їхали бл. 13.000 добровольців, переведено було ще кілька менших наборів, зокрема восени 1943 року й у першій половині 1944. За весь час вишколів Дивізію з тих чи тих причин залишили понад 2.000 осіб: частину їх було визнано нездібними до військової служби, а бл. 600 вояків перейшли до УПА (багатьох з них скерувало спеціяльно до Дивізії керівництво ОУН(б) з метою набути модерного військового вишколу, а також поширити свою партійну пропаґанду в Дивізії).

Літо 1944 року [ Дивізія перед вимаршем на фронт ("Перша Дивізія") ]

Stab der Division штаб дивізії
SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 29 СС-добровольчий ґренадирський полк 29
SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 30 СС-добровольчий ґренадирський полк 30
SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment 31 СС-добровольчий ґренадирський полк 31
SS-Füsilier-Bataillon 14 СС-ф'юзилерський курінь
SS-Flak-Abteilung 14 СС-дивізйон зенітної артилерії
SS-Artillerie-Regiment 14
I. Abteilung mit 1-3 Batterie

II. Abteilung mit 4-6 Batterie

III. Abteilung mit 7-9 Batterie

IV. Abteilung mit 10-12 Batterie
СС-гарматний полк 14
І-ий дивізйон із 1-3 батеріями

ІІ-ий дивізйон із 4-6 батеріями

ІII-ий дивізйон із 7-9 батеріями

ІV-ий дивізйон із 10-12 батеріями

SS-Pionier-Bataillon 14 СС-саперний курінь 14
SS-Nachrichten-Abteilung 14 СС-дивізйон зв'язку 14
SS-Feldersatz-Bataillon СС-польово-запасний курінь
Nachschub-Truppen обози
Verwaltungs-Truppen адміністрація
Sanitäts- und Versorgungs-Truppen санітарні частини й постачання
На весні 1944 року перенумеровано частини зброї СС і тим самим ґренадирський полк (галицький) 1 став полком 29, полк 2 - 30, а 3 - 31-им. У червні 1944 року перейменовано добровольчі полки на ґренадирські полки (Waffen-Grenadier-Regimenter).

На фронт Дивізія примаршувала в неповному складі: в 3 ґренадирських полках не було третіх куренів (батальйонів). Таким чином Українська Дивізія ввійшла в бойові дії на фронтовому відтинку під Бродами, маючи понад 11.000 вояків. Водночас 8.000 українців (з пізніших наборів до Дивізії, головно першої половини 1944 року) була ще у вишкільних таборах, а більше 1.000 вже вишколених вояків - на старшинських школах.

В тяжких боях під Бродами Українська Дивізія втратила понад 70% вояцтва - бл. 8.000 вояків: 4.000 загиблими, й полоненими, 1.000 - важко пораненими, а до 3.000 дивізійників, не маючи змоги вирватись з ворожого оточення, перейшли до УПА. Проте, з-під Бродів повернулися майже в повному складі деякі допоміжні частини: зокрема санітарні - технічна й ветеринарна сотні, а також більша частина запасового куреня (Feldersatz Bataillon), - разом бл. 1.500 вояків. Ці частини не були в "казані". Пізніше до них приєдналися ті дивізійники, що пробилися з оточення: разом - понад 3.000 поворотців з-під Бродів.

Враховуючи той факт, що Дивізія добре билася під Бродами, затримуючи наступ кількакратно переважаючих її ворожих сил, й таким чином успішно здала свій перший бойовий іспит помимо великих втрат в особовому складі, вище німецьке командування ухвалило рішення про переформування Дивізії "Галичина" і відтворення її у повному обсязі (включно з третіми куренями ґренадирських полків).

ВОЄННИЙ СКЛАД ДИВІЗІЇ 1944-45 [ т.зв. "Друга Дивізія" ]

Division Stab штаб дивізії
Grenadier-Regiment 29
I-III Btl.
піхотний полк 29
І-ІІІ курені

Grenadier-Regiment 30
I-III Btl.
піхотний полк 30
І-ІІІ курені

Grenadier-Regiment 31
I-III Btl.
піхотний полк 31
І-ІІІ курені

Artillerie-Regiment
I-IV Abt.
гарматний полк
І-IV дивізйони

Füsilier-Bataillon ф'юзилерський курінь
Panzerjäger-Abteilung винищувально-протитанковий дивізйон
Pionier-Bataillon саперний курінь
Nachrichten-Abteilung дивізйон зв'язку
Nachsschub-Truppen обози, постачання
Verwaltungs-Truppen адміністрація
Sanitäts-Truppen
1. u. 2. San. Kp.

Feldlazarett

Werkstatt Kp.

Veterinär Kp.
санітарні частини:
1-2 санітарні сотні

польовий шпиталь

технічна сотня

ветеринарна сотня

Feldpost польова пошта
Feldersatz-Bataillon польово-запасний курінь
Ausbildung- u. Ersatz-Regiment 14
I-III Btl.

Ersatz-Btl.
вишкільно-запасний полк 14
І-ІІІ курені

запасний курінь

В кінці 1944 року підпорядковано Дивізії СС-вишкільно-запасний полк (галицький ч. 1) [ SS-Waffen-Ausbildung und Ersatz-Regiment 14 (galizischer Nr. 1) ], де в той час перебувало на вишколі понад 6.000 вояків.

Тоді ж переведено до Дивізії чимало українців з инших німецьких частин, в т.ч. з инших дивізій Зброї СС, як-от з Дивізії "Вікинґ": В липні 1944 року до цієї дивізії прибув цілий полк українців у силі двох куренів (батальйонів) - разом бл. 1.500 рекрутів, яким бракувало ще вишколу, - вони його доповнили в Модлинському вишкільному таборі. Відтак їх вислано на фронт, і, очевидно, в планах найвищого німецького командування було залишити цих українців у "Вікинґу", хоч їх і набрано саме для Української Дивізії. Проте, заходами голови Військовoї Управи полковника Альфреда Бизанця у листопаді 1944 року повернено цих уже загартованих у боях вояків до Дивізії "Галичина".

Поряд з тим здійснювали активний набір добровольців: переважно з українців-утікачів перед більшовиками, а також з українських робітників у Німеччині та воєнно-полонених українців - колишніх вояків Червоної армії. В березні 1945 року прилучено до Дивізії Волинський охоронний курінь (або "Волинський леґійон").

В останніх місяцях війни Українська Дивізія "Галичина" існувала вже в повному складі, а її чисельність сягала 20-22 тис. вояків. Популярно називають її "Другою Дивізією", на відміну від "Першої" - дивізії перед битвою під Бродами. Цій "другій" дивізії не довелося вже битися з ворогом на українській землі, хоча вона й уславилася в боях на Східньому фронті, що тоді вже пересунувся аж на підгірські терени Австрії. У "другій" дивізії було також багато наддніпрянців.

За весь час, коли існувала Дивізія, бл. 1/10 її вояцтва творив німецький "рамовий персонал": майже всі найвищі старшини, деякі нижчі старшини та підстаршини, більшість фахових старшини (sonderführer), а також рядовий склад деяких частин обслуги, тощо. Основною командною мовою була німецька мова. Подібно було й в инших національних дивізіях Зброї СС (повного складу) - зокрема у двох лотиських та естонській.

[ Таблиці: Wolf D. Heike. Ukrainische Division "Galizien" -
Geschichte der Aufstellung und des Einsatzes (1943-1945). Kiev Printers Ltd., Toronto, 1970. ]


Создан 02 сен 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
chornoshlychnyk@yandex.ru Locations of visitors to this page