ЗВІДКИ ВЗЯЛИСЯ "УКРАЇНСЬКІ ФРОНТИ" В РАД. АРМІЇ?

 
 

ЗВІДКИ ВЗЯЛИСЯ "УКРАЇНСЬКІ ФРОНТИ" В РАД. АРМІЇ?
ЗВІДКИ ВЗЯЛИСЯ "УКРАЇНСЬКІ ФРОНТИ" В РАД. АРМІЇ?

Восени 1943 р. залунала українська пісня у різних вишкільних таборах... Дивізія "Галичина" була в першій стадії своєї організації й, немає сумніву, що радянська розвідка про це доносила Москві. Українська дивізія завдала чимало клопоту радянському командуванню, його командирам і політ-орудникам. Внаслідок чого доводилося міняти кличі й саму тактику. І так почалися різні протизаходи:

10 жовтня 1943 року президія Верховної Ради СРСР видала указ, яким установила триступеневий орден імени Богдана Хмельницького як одне із найвищих відзнак за оборону СРСР. Це був єдиний орден імени українського державного мужа побіч цілого ряду орденів імени різних російських полководців царських часів, як то Кутузова, Суворова, Ушакова, Нахимова... Це був також і єдиний орден з-поміж усіх инших неросійських народів СРСР.

20 жовтня 1943 р. ухвалою радянської влади введено зміни й у назовництві фронтів. Воронезький, Степовий, Південно-Західній і Південний фронт — були перейменовані відповідно на І, II, ІІІ і IV — Українські фронти... Так перейменувавши радянські фронти, більшовицькі політ-орудники горланили про те, що... т. зв. Українські фронти це справжній зав'язок української армії, яка остаточно оформиться, коли німецькі загарбники будуть вигнані з України.

В грудні 1943 р. перейменовано партизанський загін С. Ковпака на першу Українську партизанську дивізію імени С. А. Ковпака під командуванням росіянина з українським прізвищем — Петро Вершигора. (Тут варто згадати, що із закінченням війни назву "українська" зовсім занехаяно, як невигідну. Зрештою ця дивізія і так не була українською ані за своїм людським складом, а тим більше за своєю ідеологією).

Важко повірити, щоб це все було звичайним збігом обставин. Правда, немалу ролю в тому процесі відігравала наявність Української Повстанської Армії, яка діяла вже більше року, але з повстанськими відділами УПА радянській пропаґанді було легше боротися, бо вона їх окреслювала назвою "банд", а їх учасників "бандитами".

Вводячи назву "українські фронти", "українська партизанська дивізія", чи "орден ім. Б. Хмельницького", кремль намагався викликати ілюзію серед національно настроєних українців, що там по радянському боці покращало й можливо, що Україна таки буде вільніша, як тільки закінчиться війна.

Василь Верига. Дорогами Другої світової війни


Создан 19 мая 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
chornoshlychnyk@yandex.ru Locations of visitors to this page