Піщаний Олег. Українці міжвоєнної доби в М

 
 

Піщаний Олег. Українці міжвоєнної доби в М
Піщаний Олег. Українці міжвоєнної доби в М'юнхенських архивах //
Український археограпичний щорічник. - Випуск 7. - Київ - Н'ю-Йорк, 2002. - С.124-132.

У міжвоєнний перийод проживав у М'юнхені І.Полтавець-Остряниця, відомий діяч доби Гетьманату. У BayerHStA відклалися материяли і про нього. Зокрема, тут ми можемо знайти документи про його діяльність в Планегу (приміська зона М'юнхена): "...тут діяльність Полтавця-Остряниці в Планег" (BayerHStA. - Ф. МА-103037).

Є в архиві відомості про українські наційональні угруповання, зокрема про середовище П.Скоропадського, УНР. У них можна знайти дані про кількість членів окремих українських об'єднань у Німеччині, про участь деяких українців у різних политичних течіях. Зокрема, в одному з документів звертається увага на відмінність групи Скоропадського від инших українських политичних формувань:

"Точна перевірка списків членів українських организацій: в Німецько-українському товаристві в Німеччині зареєстрованої ("Громада"), Союзу українців у Німеччині
зареєстрованої ("Спілка") та Українського наційонального об'єднання зареєстрованого
("УНО") - відносно державної приналежности, а також походження окремих членів
та членів їхніх сімей - дає в результаті такі варті уваги дані.
Политичних емигрантів з нинішнього Радянського Союзу, які тепер без громадянства і є власниками нансенівських пашпортів або пашпортів чужоземних країн, нараховується (без дружин і дітей):
"Громада" 35 осіб
"Спілка" 55 осіб
"УНО" 15 осіб
Таким чином, з цього погляду, якщо брати списки зареєстрованих товариств українців у Німеччині, на перше місце виходять невеликі товариства, що складаються з українських емигрантів з Радянського Союзу й також з организації українців без громадянства.
"Громада" - хоч має приблизно 150 членів - тільки 35 вважають себе политичними біженцями (включаючи жінок та дітей) з Радянського Союзу, з проголошених 75% -більшість українців походять з Польщі, як також певна кількість членів мають німецьку державну приналежність.
Також "УНО" складається головно з українців, народжених на українських територіях Польщі" (AIfZG. - Ф. МА-128/5).

З відомостями про І.Полтавця-Остряницю ми вже знайомилися, оглядаючи українські материяли у xвондах BayerHStA. Є вони і в зібраннях StsA Munchen, зокрема в повідомленні якогось Адольпа Штоля, директора інституту: "Bericht in Sachen der Deutschen Wirtschaftsvereinigung fur die Ukraine und des Obersten Poltawetz von Ostranitza. Erstatten von G.Adolf Stoll"22. Инший німецький автор документа про І.Полтавця-Остряницю дуже турбується про нього, відзначаючи, що "Dieser Mann (Полтавець-Остряниця. - О.П.), der fur Deutschland so unendlich viel geleistet hat, befindet sich augenblicklich in Not"23. З цих повідомлень можна також дізнатись про ще одну українську организацію у М'юнхені - Союз друзів України: "Wir arbeiten (Bund Freunde der Ukraine. - О.П.) seit Jahren an der deutsch-ukrainischen Verstandigung, um nach dem dortigen Zusammenbrach des Bolschewismus fur unser Land dort Raum, Brot und Absatz zu finden. Wir unterstutzen die Idee einer freien Ukraine, weil einzig die Zerlegung des ehemaligen russischen Riesenreiches Gewahr fur einen dauernden Schutz in Osten bietet"24.

21 "Німецько-український економичний союз з місцем осідку в М'юнхені має ціллю сприяти економичним і культурним зв'язкам між Німецьким Райхом і Україною" (StsA Munchen. - Ф. Pol. Dir. - 1277).

22 "Повідомлення про справи Німецького економичного об'єднання для України й полковника Полтавця-Остряниці. Повідомляє Г.Адольп Штоль" (StsA Munchen. - Ф. Pol. Dir. - 5422).

23 "Ця людина (Полтавець-Остряниця. - О.П.), яка для Німеччини так безмірно багато зробила, перебуває нині в злиднях" (Там само).
24 "Ми працюємо (Союз друзів України. - О.П.) протягом років для німецько-українського порозуміння, щоб після краху більшовизму знайти для нашої країни там простір, хліб і збут. Ми підтримуємо ідею вільної України, так як тільки розділ колишньої Російської імперії забезпечує гарантію захисту наших інтересів на Сході" (Там само).

Copyright © 2008 - Державний комитет архивів України
Всі права застережені
Вебмайстер: webmaster@archives.gov.ua


Создан 30 апр 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
chornoshlychnyk@yandex.ru Locations of visitors to this page